Wczytuję dane...
ŻYRANDOLE NOWOCZESNE

Żyrandole nowoczesne

Żyrandol jest najprostszym właściwie dodatkiem do mieszkania – rozświetla największe nawet ciemności. Niby tylko dodatek, ale w praktyce jest właściwie niezbędny przy projektowaniu funkcjonalnego i gustownego wnętrza. Co to jednak jest żyrandol? Przedmiot ten, a właściwie nie jeden, znajduje się praktycznie w każdym mieszkaniu. Jest to element niezmiernie przydatny. Jego główną funkcją jest oświetlanie wnętrza – daje bardzo dużo światła rozjaśniając duże ciemności.  Oświetla, eksponuje kształty i formy, stwarza grę cieni. Czym jednak tak naprawdę są żyrandole nowoczesne?

Kryteria, jakimi można by ocenić nowoczesne oświetlenie nie ją jednak łatwe do określenia. Ilu ludzi, tyle różnych gustów i zdań – również w kwestii „nowoczesności”. Każda osoba inaczej odczuwa estetykę, różne rzeczy znaczą dla każdego co innego; po prostu „o gustach się nie dyskutuje”. Tutaj pojawia się, często zresztą zadawane w ostatnim czasie, pytanie: czy kryształowy żyrandol jest nowoczesny? W końcu żyrandole kryształowe istnieją od bardzo dawna, w jaki sposób mogę więc być nowoczesne? Można je określić mianem „eleganckie” czy „tradycyjne”, ale czy „nowoczesne”? Kryształowe źródła światła znane są już od średniowiecza – wtedy gościły one na dworze szlachty. Co więcej, sam kształt takiego oświetlenia ma niewiele wspólnego z nowoczesnością. Takie jest pierwsze wrażenie. Jednak możliwe jest kupno pięknego, kryształowego żyrandola, który będzie wręcz „ponadczasowy”. Istnieje wiele sklepów internetowych z bardzo głębokim asortymentem, które w swej ofercie posiadają m.in. tego typu żyrandole. Jednak nie są proste do odnalezienia – jest to zadanie dla zorientowanego i dobrze poinformowanego klienta. Należy wyszukać w internecie dobry sklep internetowy z elementami wyposażenia wnętrz, szczególnie nowoczesnymi i charakteryzującymi się dobrym stylem. „Nowoczesność” jest wręcz niezbędna przy doborze lamp do mieszkania. Nowoczesne żyrandole kryształowe mają doskonale dobrane dekoracje – sprawia to, że nie sprawiają wrażenia „zapchanych”. Przy odrobinie chęci można znaleźć piękny i gustowny żyrandol, który mimo tego, że jest wykonany z kryształu, wcale nie sprawia wrażenia przestarzałego.

 

Czy żyrandol to dobry prezent?

Zdarzają się sytuacje, że bliscy znajomi właśnie nabyli i urządzają własne M. Zazwyczaj jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakim stylu urządzą własne mieszkanie – w końcu znamy ich styl i gust.  Czy w tej sytuacji kupno żyrandola jako prezentu jest dobrym pomysłem? Oczywiście! Oryginalny i piękny żyrandol nie tylko poprawia wygląd całego pomieszczenia, ale i doskonale je oświetla. Pewnym problemem może być cena. Jeżeli jednak stać nas na stosunkowo drogi prezent, można zakupić właśnie taki upominek. Koniecznie należy wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy żyrandol pasuje do każdego wnętrza; przykładem mogą być tutaj nowoczesne żyrandole kryształowe czy mosiężne, które, mimo że eleganckie, nie będą dobrze wyglądać w większości niewielkich pomieszczeń. Jeżeli znajomi właśnie kupili lub wybudowali dom, w którym sam salon ma 50 metrów kwadratowych, elegancki żyrandol z pewnością dobrze się w nim będzie prezentował – dokładnie przeciwnie może być jednak w przypadku mieszkania (nie salonu!) o powierzchni 40 metrów. Jeżeli więc naszym zamiarem jest obdarowanie kogoś gustownym żyrandolem, warto przemyśleć swój zakup – szkoda byłoby, gdyby stosunkowo drogi upominek poszedł w odstawkę z powodu niedopasowania do wnętrza. Bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby wybranie się na takiego zakupy z właścicielem mieszkania. Dopiero wtedy zyskamy pewność, że zakupiony żyrandol będzie na pewno pasował do wnętrza, a nasi przyjaciele zyskają fantastyczny prezent – na pewno będą wdzięczni, że przy urządzaniu mieszkania odszedł im choć jeden wydatek.

 

Żyrandole kryształowe – ponadczasowe

Mnóstwo słyszy się obecnie o powracającej modzie na żyrandole kryształowe. Zdawać by się mogło, że są one symbolem dawnych czasów, wręcz średniowiecza – nic bardziej mylnego. Kryształowe elementy wystroju wnętrz, w tym żyrandole, są doskonałym sposobem na zaprezentowanie gościom bogactwa, z jakim urządzono nasze mieszkanie. Są również naturalnie niezastąpionym źródłem światła. Zwykle jakakolwiek propozycja zakupu takiego żyrandola spotyka się zwykle z naszym niedowierzaniem i uśmiechem. W jaki sposób mielibyśmy zmieścić taki żyrandol w naszym niedużym, skromnym mieszkaniu? Jednak takie lampy doskonale sprawdzają się również w zwykłych pomieszczeniach – o gustach się po prostu nie dyskutuje. Zawieszenie jednak takiego żyrandola w zwykłym, stosunkowo niskim i niewielkim mieszkaniu niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo. Jak wszystkie kryształowe elementy, także żyrandole wykonane z tego materiału są bardzo kruche – należy zachować ostrożność, żeby ich nie zbić: mogłoby to prowadzić nawet do uszkodzenia ciała. Z drugiej jednak strony nie może być to jedyny wyznacznik naszej decyzji – w końcu nawet klasyczny, szklany żyrandol może się rozbić... Pewne jest natomiast, że nowoczesne żyrandole kryształowe nadadzą każdemu pomieszczeniu niesamowity blask i wyraz.

Warto nadmienić, że często dzięki załamywaniu się światła w kryształach uzyskujemy efekt „skaczących po całym mieszkaniu” promyków; pojawia się również efekt tęczy – któż nie chciałbym mieć we własnym pokoju. Żyrandole kryształowe są obecnie jedną z najpopularniejszych i najczęściej kupowanych opraw oświetleniowych. Są one stosunkowo drogie, jednak efekt, jaki dzięki wydatkowi temu zyskujemy nie da się porównać z niczym innym. Jest to eleganckie rozwiązanie na lata. Oczywistym jest, że jeśli oświetlenie naszego wnętrza nie będzie się nam podobać, w niedługim czasie zakupimy nowe jego elementy, co w rezultacie znacznie powiększy nasze wydatki. Dlatego taka inwestycja jest opłacalna: lepiej od razu zakupić nowoczesne żyrandole, które będą się nam podobać, niż niedługo kupować nowy żyrandol za znacznie wyższą kwotę.

 

Jak kupować żyrandol?

Każdy sklep z oświetleniem posiada bardzo szeroki asortyment lamp, kinkietów, nowoczesnych żyrandoli i innych, wiszących nad nami i bardzo okazałych. Przechadzając się między rzędami świateł zastanawiamy się, jakie będzie najlepsze do naszej sypialni, salonu czy kuchni. Wyobrażamy sobie, jak taki, czy inny żyrandol wyglądałby w naszym domu. Jaki kupić, by potem nie żałować? Czy wybrać pierwszy produkt z brzegu, czy też może raczej przyłożyć się i wybrać najlepszy?Odpowiedź jest raczej prosta. Przede wszystkim, jeśli nasz wybór padnie na pierwszy z brzegu żyrandol, może okazać się, że nie pasuje do wystroju pomieszczenia, w którym zamierzamy go powiesić. Jeśli chcemy urządzić salon „ze smakiem” i w dobrym guście – dobierzmy nowoczesny żyrandol pasujący do całości, by nic nie zepsuć...

Czy warto zwracać uwagę na tanie żyrandole nowoczesne? Tak, jak w przypadku większości rzeczy dostępnych na naszym rynku, lepiej będzie kupić droższe i cieszyć się dłużej. Lepsza jakość zapewni dłuższy żywot. Jakość niestety kosztuje, ale warto zainwestować odpowiednio więcej i cieszyć się pięknem światła z naszego żyrandola dużo dłużej. Dawniej żyrandole były całkiem inne, głównie ze względu na to, że w miejscu żarówek były świeczki. Wiadomo, że nie były one aż tak skuteczne, dawały jednak przyjemne, ciepłe, nastrojowe światło. Te czasy minęły, a świeczki wykorzystujemy dziś głównie przy okazji uroczystej kolacji. W naszych wnętrzach wiszą obecnie żyrandole nowoczesne, które przyciągają wzrok (żyrandole kryształowe), są gustowne, a jednocześnie bardzo funkcjonalne. Klienci poszukujący takich „drobiazgów”, by dopełnić urządzanie wnętrza domu są bardzo wymagający, a producenci starają się ich wymaganiom sprostać. Bowiem zgodnie ze sprawdzonym powiedzeniem „Klient nasz Pan”.

 

Zalety i wady żyrandoli

Coraz częściej popularne żyrandole nowoczesne zamienia się w naszych mieszkaniach na różne lampy elektryczne – mimo to oświetlanie mieszkań przy pomocy żyrandola ma mnóstwo zalet. Są one znacznie skuteczniejsze i wydajniejsze, jeżeli chodzi o oświetlanie wnętrza – dają mnóstwo światła, znacznie więcej od popularnych lamp elektrycznych, ze względu na umieszczenie ich pod sufitem w centralnym punkcie pokoju; ponadto umieszcza się w nich, w przeciwieństwie do innych lamp elektrycznych, nie jedną, a kilka żarówek. Daje to efekt równomiernego oświetlenia całego wnętrza. Lampy elektryczne zazwyczaj nie rozkładają równomiernie poziomu oświetlenia – jeden róg pokoju może być znacznie lepiej oświetlony niż drugi. Nie męczy to wzroku użytkownika mieszkania, nie musimy wytężać wzroku żeby coś dojrzeć czy przeczytać. Jednak obok wielu zalet, żyrandole posiadają także trochę wad.

Nowoczesne żyrandole zazwyczaj zbudowane są z jednego lub kilku kloszy (np. szklanych), w których znajdują się żarówki. Całość prezentuje się niezwykle atrakcyjnie, jednak problem zaczyna się, jeżeli przed przypadek ktoś uszkodzi, np. stłucze klosz – bardzo nikłe są szanse na dokupienie identycznego klosza, szczególnie, jeżeli nasz żyrandol producent wykonał w bardzo krótkiej serii. Można dorobić taki klosz na zamówienie, ale w praktyce koszt takiego przedsięwzięcia nie będzie dużo tańszy niż kupno całego nowego żyrandola. Dodatkowym problemem jest też tworzywo, z którego lampy zostały wykonane – identyczne może być po prostu niedostępne... Następnym problemem może być koszt eksploatacji żyrandola, zazwyczaj wyższy, niż koszt użytkowania pojedynczej lampy. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że w żyrandolu zazwyczaj jest kilka żarówek, podczas gdy w lampie jest tylko jedna. Naturalnym jest, że zużywają one więcej energii elektrycznej; a w dzisiejszych czasach liczymy się z każdym groszem. Chociaż z drugiej strony każdy zakup, jakiego w życiu dokonujemy, ma swoje wady i zalety. Na te pierwsze czasem należy przymrużyć oko, w końcu bardzo ważne jest, żeby żyć w pięknym otoczeniu.