Wczytuję dane...
LAMPY OGRODOWE

Lampy ogrodowe

Piękny ogród jest niepowtarzalny i magiczny. Jednak by móc zrealizować się jako projektant własnego ogrodu potrzeba dobrych pomysłów, przemyślanych rozwiązań i rozsądnie wydanych pieniędzy. Praktyczne i sprawdzone lampy ogrodowe i starannie przygotowana instalacja oświetleniowa to połowa naszego sukcesu. Od lamp ogrodowych oczekujemy nie tylko ładnych efektów świetlnych, ale także tego, by były niedrogie w eksploatacji i długo nam posłużyły, a niezbędna do nich instalacja charakteryzowała się bezpieczeństwem i łatwością obsługi. W dzisiejszych czasach wszyscy liczymy każdą złotówkę, więc chcielibyśmy, aby nasza inwestycja była zarówno praktyczna jak i dała dobre efekty. A przy tym, by nam się opłacała.

Aby tak się stało, całość musi zostać dokładnie przemyślana. Warto zatem zasięgnąć porady oraz poprosić o pomoc fachowego elektryka i jemu zlecić wykonanie całej instalacji. Lampy ogrodowe możemy zastosować w celu stałego oświetlenia naszego ogrodu czy działki (całości bądź części) albo też wykorzystać jako oświetlenie dekoracyjne. Wybór konkretnego typu lamp nie może być spowodowany tym, że nam się one podobają, muszą być również dostosowane do miejsca, w którym zostaną ustawione. Trzeba też wziąć po uwagę to, jak długo będą świecić w ciągu doby. Wybrane lampy ogrodowe należy zawsze montować zgodnie z załączoną instrukcją obsługi, a nie według naszego „widzimisię”.

Oprawy reflektorowe z powodzeniem możemy wykorzystać do oświetlenia drzew, wysokiego żywopłotu czy elewacji domu. Umieszczamy je po prostu na powierzchni, na ostrzu wbijamy w grunt i wszystko przykręcamy śrubami do podłoża. W celu oświetlenia podjazdu, ścieżek wzdłuż domu czy okolic ogrodzenia z dekoracyjnych cegieł użyjmy efektownych kinkietów lub plafonów. Takim rozwiązaniem również zwrócimy uwagę sąsiadów i przechodniów. Do oświetlenia ogólnego dużych powierzchni używa się zazwyczaj lamp umieszczonych na wysokich , 2-3 metrowych, masztach. Zastosowane w nich oprawki do wkręcenia zwykłych żarówek lub świetlówek kompaktowych nie są skomplikowane w obsłudze. Wybór jednak należy zawsze do nas.

 

Jak wybierać lampy zewnętrzne?

W szerokiej ofercie lamp mamy te do instalacji wewnątrz oraz te przeznaczone tylko do instalacji zewnętrznej. Mówiąc o tych drugich, musimy nadmienić, że powinny być przystosowane odpowiednio do warunków panujących na zewnątrz. Powinny być bezpieczne i właściwie oznaczone. Często na opakowaniach lamp widzimy litery, będące symbolami bezpieczeństwa (np. „B” oznacza, że produkt spełnia Polskie normy i ma aprobatę techniczną). Tworzenie nastrojowych zakątków, kształtowanie przestrzeni wokół nas oraz prezentacja obiektów we właściwym świetle, to główne zadania nowoczesnego oświetlenia. Dostępne są już rozwiązania, które poprzez pełnione funkcje dostosowują się do potrzeb użytkowników.

Oprócz funkcjonalności, warto zwrócić uwagę na kwestie estetyczne naszego ogrodu i dobrać oświetlenie w taki sposób, by źródła światła, skierowane na rośliny zafałszowały ich barwę, a jednocześnie dodały uroku i niepowtarzalności drzewom i krzewom. Takie efekty uzyskamy np. gdy zastosujemy najzwyklejsze lampy ogrodowe. Obok roślin czy krzewów należy wziąć pod  uwagę także owady nocne – to już jest ta mniej przyjemna strona przebywania w ogrodzie w letnią noc. Wszyscy doskonale wiemy jak mogą dać się nam we znaki... Jak można się ich łatwo pozbyć? Jednym ze sposobów jest zastosowanie w naszym ogrodzie, na tarasie czy w altance oświetlenia zimnego (np. o niebieskim odcieniu) – owady lecą do niego, jak muchy do lepu. Szczególnie przyciągające jest światło świetlówek i rtęciówek wysokoprężnych. W zetknięciu z gorącą powierzchnią lampy – giną. W takim świetle nawet zieleń wygląda bardzo korzystnie. No i mamy dwie korzyści z jednej lampy:)

Odwrotnie: jeśli zdecydujemy się na oświetlenie tarasu energooszczędnymi świetlówkami (rurowymi lub kompaktowymi) przyciągną one owady, dzięki czemu uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego. W związku z tym bardzo wiele opraw, wykorzystywanych do oświetlania ogrodów jest przystosowana do źródeł światła przesuwającej się ku czerwoności, które nie przyciągają owadów, jednakże sprawiają, że rośliny w ogrodzie nie wyglądają najkorzystniej. Wybór lamp zewnętrznych (lampy ogrodowe, kinkiety i inne) musi być zatem dobrze przemyślany, a najlepiej skonsultowany z kimś, kto ma wiedzę i doświadczenie.

 

Oprawy lamp ogrodowych

Urządzając ogród często nie myślimy o tym, by go oświetlić. A warto, bowiem wieczorne światło lamp ogrodowych stwarza bardzo przyjemną atmosferę... Zwłaszcza, jeśli światło, jakie rzucają lampy ogrodowe jest w ładnej oprawie. Dziś najczęściej wykonywane są z tworzyw sztucznych, aluminium, stali lub żeliwa. Posiadają również i elementy szklane (np. klosze). Oprawy z tworzyw są całkowicie odporne na korozję, ale gorszej jakości, pod wpływem gorącego słońca latem – odbarwiają się i wyglądają po prostu brzydko. Jedyną ich zaletą jest to, że są bardzo lekkie, można więc zawieszać je na ścianach. Wad jest więcej: nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie można w nich stosować mocnych żarówek, na mrozie stają się bardzo kruche i łatwo ulegają uszkodzeniom.

Oprawy oświetlenia ogrodowego z aluminium również należą do lekkich i odpornych na korozję, ale bardziej wytrzymałe niż te wykonane z plastiku. Lampy stalowe są dużo cięższe od wymienionych wyżej, ale za to odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Stal, może za wyjątkiem nierdzewnej, koroduje, dlatego oprawy te powinny mieć powłoki zabezpieczające przed uszkodzeniami. W miejscach, których pojawi się choćby rysa, zaraz pojawi się i rdza. I następny wydatek gotowy. Do wyboru mamy jeszcze oprawy żeliwne, z metalu – to zwykle masywne odlewy, bardzo odporne na uszkodzenia oraz korozję.

W obecnych czasach, gdzie wszelkie technologie rozwijają się w bardzo szybkim tempie do wyboru pozostaje bardzo szeroka gama opraw. Oprócz tych wymienionych wyżej możemy kupić także oprawy z baterią słoneczną, oprawy małe, do oczek wodnych, wysokie latarnie, wiszące i kinkiety. Lampy ogrodowe, zwłaszcza ich wygląd i kształt – dają nam szerokie pole do popisu. To, w jaki sposób oświetlimy ogród zależy tylko od nas. Zróbmy to z fantazją...

Rozmieszczenie oświetlenia w ogrodzie – wybór lamp do stref ogrodu

Każdy chciałby, by jego ogród był wyjątkowy: odpowiednio dobrane rośliny, krzewy, kwiaty, drzewka i różne elementy dekoracyjne. Równie ważny jest wybór oświetlenia do ogrodu i jego prawidłowe rozmieszczenie. Warto zainwestować i zainstalować większą ilość punktów świetlnych, by móc sterować ilością światła po zmroku. Tak bezpieczeństwa i ładnego wyglądu... Jak więc rozplanować oświetlenie?

Każdy ogród ma swoje wydzielone strefy. W strefie wejściowej (czy inaczej frontowej), światło powinno padać na dzwonek, klamkę i zamek – najbardziej istotne i potrzebne elementy, które muszą zostać oświetlone. Lampy ogrodowe mogą być zamontowane w słupkach, na których znajduje się furtka. Reflektor może być umieszczony w daszku nad furtką i świecić z taką mocą, by osoby stojące przy furtce były dobrze widoczne z domu. Oświetlmy także tabliczkę z numerem domu – możemy do tego wykorzystać wysięgnik i umieścić na nim reflektor. Dużo łatwiej będzie wówczas do nas trafić.

Podobnie jest ze ścieżką prowadzącą do drzwi domu: możemy oświetlić ją światłem padającym z dołu. Lampy ogrodowe na słupkach ustawione po obu stronach ścieżki oświetlą ją z góry, a im bliżej do domu, tym niższe słupki... By zapewnić sobie i bliskim najwyższy stopień bezpieczeństwa możemy w okolicy domu zastosować lampy z czujnikami ruchu. Lampy te zapalają się, kiedy czujniki zarejestrują w ich pobliżu ruch – nieważne czy będzie to człowiek czy zwierzę. Oświetlenie drzwi ma uzasadnienie wówczas, gdy schody do domu są niskie, natomiast schody wysokie wymagają osobnego oświetlenia. Ciekawym pomysłem jest oświetlenie każdego stopnia schodów z osobna... Światła zamontowane w stopniach akcentują je, każdy z osobna. Jeśli mamy ładnie wykończony podjazd oraz garaż, do oświetlenia ich możemy zastosować między innymi kinkiety (po obu stronach drzwi garażowych).

Chcąc oświetlić samą elewację budynku, ciekawy efekt uzyskamy montując oprawy punktowe (przykładowo w okapie dachu). To z pewnością da ciekawy, ładny efekt. Nasz dom rozpromienieje, będzie wydawał się niezwykle stylowym. Pomysłów jest wiele, wystarczy działać.

 

Strefa prywatna – lampy w ogrodzie

Rozplanowanie lamp w ogrodzie nie jest wcale łatwe, zwłaszcza, gdy chcemy, by był funkcjonalny i ładnie wyglądał po zmroku. W każdym domu najistotniejsze jest oświetlenie strefy prywatnej. Niewątpliwie jest to sprawą najważniejszą. Ścieżki i schodki ogrodowe, mogą być oświetlone w przeróżny sposób: mogą to być lampy ogrodowe lub halogeny zamontowane w gruncie nawierzchni lub trawy, z boku ścieżki. Często spotykane są też lampy w niskich oprawach stojących, umieszczone przy granicy ścieżki.

Jeśli nasze rabaty są obsadzone kwiatami i krzewami, a chcielibyśmy się nimi cieszyć nawet o zmierzchu, zamontujmy w ogrodzie oświetlenie w formie przenośnych reflektorów. Dobrze sprawdzą się też niewysokie oprawy stojące na trawniku. Drzewa dobrze zaprezentują się, gdy podświetlimy je od dołu, ciekawy efekt można uzyskać montując lampy na gałęziach drzew. Rozproszone światło sprawi, że nasze drzewo nabierze zupełnie nowego oblicza. Przenosząc się na zadaszony taras, możemy tradycyjnie oświetlić go lampą zawieszoną nad stołem; taras niezadaszony: słupkami ogrodowymi zamontowanymi w posadzce, trawniku lub rabatach.

Jeśli mamy oczko wodne możemy pokusić się o oświetlenie tafli wody. Na pewno nie pożałujemy. Fontanny, rzeźby, figurki, mostki oraz efektowne rośliny widoczne na lustrze wody czy brzegu również możemy rozświetlić. Kwestia jedynie w tym, by odpowiednio dobrać oświetlenie. Z zewnątrz oświetlajmy duże oczka wodne i stawy, małe oczka można oświetlać zarówno lampami umieszczonymi wewnątrz oczek, jak i wokół nich. Wszystkie lampy ogrodowe służące do oświetlania oczek wodnych (z wyjątkiem ozdobnych) powinno się umieszczać tak, by nie było widać samego urządzenia, a światło. Zaproszeni goście na pewno będą się zastanawiać skąd wzięło się światło w naszym oczku...