Wczytuję dane...
OŚWIETLENIE OGRODOWE

Oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie zewnętrzne pełni dwojaką funkcję: zarówno czysto użytkową, jak i dekoracyjną. Wieczorne doświetlenie domu, ogrodu lub fragmentu lasu może się stać źródłem niezwykłych przeżyć estetycznych. Oświetlenie ogrodowe może zmienić  kompletnie wystrój czy styl wcześniej nie oświetlonego ogrodu, może dać nowe wrażenie całej przestrzeni. Jest ono jednym z elementów oświetlenia zewnętrznego.

Aby odpowiednio i estetycznie oświetlić ogród trzeba posiadać wiedzę na temat działania elektryczności, posiadać zmysł estetyczny. Można też skorzystać z pomocy elektryka i architekta krajobrazu. Należy dobrać odpowiedni oświetlenia, wybór lamp jest obecnie dosyć duży. Najczęściej stosuje się rozwiązania energooszczędne, dlatego przed zakupem konkretnych źródeł światła należy się upewnić, czy można w nich zastosować energooszczędne świetlówki bądź inne źródła światła. W ogrodzie można zastosować bardzo dużo źródeł światła. Najtańsze są oczywiście zwykłe żarówki, z drugiej jednak strony są najdroższe w eksploatacji. Z kolei świetlówki kompaktowe są znacznie bardziej energooszczędne; bardzo dobrze nadają się do długotrwałego oświetlania bez częstych wyłączeń – częste wyłączanie oświetlenia skraca ich żywotność. Warto zastosować świetlówki w kształcie dłuższych rurek wraz z odpowiednimi oprawami. Ich żywotność 6 razy przekracza czas świecenia zwykłych żarówek. Estetycznym sposobem na oświetlenie ogrodu mogą być również żarówki halogenowe – jednak ich energochłonność, a co za tym idzie koszty eksploatacji, są dość wysokie. Jeśli chodzi o lampy ogrodowe, mogą być nimi choćby kinkiety montowane na ścianach domu, altany lub na furtkach wejściowych. Oprócz tego wykorzystuje się latarnie, lampy do zabudowy, oprawy czy najazdowe reflektory. Oświetlenie ogrodowe tego typu pozwala na łatwe nim sterowanie. Latarnie mają najczęściej od 2 do 3 metrów wysokości – pięknie prezentują się oświetlając duże ogrody. Warto dodać, że lampy przeznaczone do użytkowania w ogrodach czy parkach powinny posiadać wymagane przepisami odpowiednie oznaczenia, które dopuszczają je do użytku w takich miejscach.

 

Wybór oświetlenia do ogrodu

Ogród można oświetlić na wiele sposobów, najprostszym jest zastosowanie oświetlenia jednolitego. Znacznie jednak lepsze efekty wizualne daje oświetlenie miejscowe, a nawet punktowe, podkreślające tylko niektóre fragmenty ogrodu. Nocą, wydobyte z ciemności elementy ogrodu, takie jak donica, stare drzewo czy pergola dzięki światłu reflektora nabiorą magicznego uroku. Rozkoszą dla oka stanie się wówczas tajemnicze piękno, które pojawi się w naszym ogrodzie. Oświetlenie ogrodowe, zwłaszcza jego dobór, wymaga dokładnego przemyślenia wszystkich możliwości. Należy przejrzeć dokładnie wszystkie nowości na rynku oraz obowiązujące trendy. Mamy wtedy szansę stworzyć piękny, nowoczesny i niepowtarzalny ogród.

Biorąc pod uwagę aranżację oświetlenia, trzeba wziąć pod uwagę zakup kolorowych żarówek, które są jednym z częściej stosowanych sposobów oświetlenia zewnętrznej przestrzeni. Kolorowych żarówek wręcz wymaga się, tworząc nastrój zabawy, radości i swobody.

Jeżeli jednak pragniemy oświetlić ogród w bardziej romantycznym stylu, najlepszych rozwiązaniem będą świece. W praktyce to oświetlenie ogrodowe jest niepraktyczne i nadaje się tylko na wyjątkowe okazje, takie jak uroczysta kolacja czy wieczór we dwoje. Świeczki ozdobne są zawsze niepowtarzalnym oświetleniem zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu.

Również wtedy, gdy ogród podziwiamy z domy, warto zadbać o jego piękne oświetlenie. Nawet zimą, kiedy całe dnie spędzamy w domu, możemy w zamian udekorować część ogrodu pochodniami lub świecami, dzięki czemu zwykła wspólna kolacja nabierze uroczystego charakteru.

 

Praktyczny ogród

Wszyscy różnimy się mniej lub bardziej: gustami, poglądami jak i wyborami. Są tacy, którzy patrzą na oświetlenie ogrodowe przede wszystkim ze strony praktycznej, myślą, w jaki sposób pomoże im ono w codziennym życiu. Jednak skupiając się tylko na stronie praktycznej nie musimy przestać wykorzystywać elementów dekoracyjnych. W dzisiejszych czasach jedno z tych nie musi wykluczać drugiego.

Strona praktyczna oświetlenia wymaga dobrej widoczności na ścieżkach, przejściach, a przede wszystkim na schodach. Jeśli są w ogrodzie różnego rodzaju nierówności, po których będziemy chodzić, takie, jak stopnie czy spadki terenu, musimy je dobrze oświetlić. Najważniejsze to to, byśmy pamiętali, że oświetlamy ziemię, a nie osoby. Jeśli lampy ogrodowe skierujemy w górę, bardzo możliwe, że światło będzie oślepiać spacerujących. A tego nikt z nas nie lubi, nasze oczy są w stanie przystosować się do ciemności, lecz znacznie gorzej radzą sobie, gdy zmuszamy je do przestawiania się z bardzo jasnego oświetlenia na bardzo słabe. Miejsce przed domem najpraktyczniej oświetlimy latarniami, jednak należałoby wiedzieć, że rzucają one cienie, które mogą ograniczyć widoczność.

Projektowanie zarówno ogrodów jak i oświetlenia w nich nie jest łatwe. Warto udać się więc po radę do specjalistów, profesjonalistów w swojej dziedzinie. Często nie pomyślimy nawet o oświetleniu okolic basenu czy miejsc używanych do gotowania i jedzenia, a to przecież równie ważne. Byle jakie oświetlenie ogrodowe się tu nie sprawdzi. Nie możemy postawić takiego, byle było, bo nieświadomie stworzymy sami dla siebie i bliskich niebezpieczeństwo. Trzeba dokładnie przemyśleć, w jaki sposób można byłoby wykorzystać np. światło słoneczne, ażeby zwiększyć funkcjonalność ogrodu. No właśnie, kto by pomyślał, że słońce może być tak przydatne i zarazem dać nam oszczędności. A jednak! Jest to tylko kwestia dobrego rozplanowania i zakupu odpowiednich opraw. Na początku musimy ocenić wielkość swojego ogrodu i pomyśleć, jak będziemy go wykorzystywać w przyszłości. Po pierwsze wybieramy miejsca, gdzie wymagane będzie stałe oświetlenie ogrodowe, ale z możliwością przełączania, następnie decydujemy, czy potrzebne będzie jasne oświetlenie patio, czy miejsc przy stole, gdzie będą przyjmowani goście. Tak naprawdę ocena naszego ogrodu jest bardzo ważna, przecież chodzi o to, by móc przebywać w nim gdy jest ciemno. Całkiem niezłym wydaje się użycie latarki i sprawdzenie oświetlenia z różnych miejsc i zakamarków ogrodu. Zauważymy wtedy jak cienie i odbicia od wody lub szkła współgrają z różnymi opcjami oświetlenia.

Projektując oświetlenie ogrodowe warto przewertować różne czasopisma, katalogi i internet, który jest coraz bardziej docenianym przez nas źródłem informacji, w poszukiwaniu inspiracji i pomysłów. Oświetlenie krajobrazu to różnorakie style, od eleganckiego, przez naturalne po oświetlenie rustykalne. Małe, funkcjonalne światła to nieduży koszt, ale z pewnością zapewnią oświetlenie jakiego oczekujemy. Kiedy mamy w ogrodzie rzeźby, oczywistym jest również to, że należałoby je oświetlić w celu wydobycia ich urody. Dobrze dobranym oświetleniem możemy stworzyć głębię i perspektywę, której z pewnością światło słoneczne nam nie odda.

 

Instalacja elektryczna a oświetlenie ogrodu

By móc ładnie oświetlić dom, trzeba mieć dobry pomysł. Wybór lamp zewnętrznych jest ogromny. Jednak przed zakupem warto sprawdzić, jakim napięciem mogą być zasilane wybrane przez nas lampy ogrodowe i czy można w nich zastosować energooszczędne źródła światła. W końcu wszyscy chcemy jak najtaniej urządzić nasze domy, a przy tym mieć energooszczędne ale i trwałe oświetlenie. Instalację elektryczną zasilającą oświetlenie zewnętrzne domu podłącza się oczywiście do tej, którą mamy w domu.

Samo wykonanie projektu instalacji oświetleniowej oraz prace związane z montażem powinniśmy zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Nie powinniśmy brać się za takie rzeczy sami, jeśli nie mamy do tego ani wiedzy ani uprawnień. Prawidłowo zmontowana instalacja elektryczna, mająca oświetlać nasz ogród pozwoli nam uniknąć kłopotów w przyszłości (podłączenie dużej ilości lamp do źle zrobionej instalacji może spowodować przepięcie, w wyniku czego nie tylko w ogrodzie, ale i domu zgaśnie światło na dłuższy czas...). Nie możemy więc podejść do tego z przymrużeniem oka.

Kiedy oświetlamy architekturę nie umieszczajmy reflektorów na ścianie, bo efekty takich działań na pewno nas nie zadowolą. Dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie w dalszej odległości od domu kilku reflektorów w taki sposób, by nie oślepiały osób podziwiających ogrodu z okna domu wieczorową porą. Oświetlenie ogrodowe zainstalowane przy basenach, oczkach wodnych czy fontannach wymaga już trochę innego pomysłu. Lampy ogrodowe umieszczone na dnie zbiornika dadzą zadziwiające rezultaty, gdy spoglądać będziemy z góry na spokojną taflę wody. Płynącą wodę powinniśmy oświetlić z góry. Dzięki takiemu rozwiązaniu na jej powierzchni pojawią się migocące odblaski – a takie piękne widoki ucieszą każde oko…

 

Miły odpoczynek w ogrodzie

Kiedy przychodzi upragnione lato, spragnieni przyrody, powietrza, ciepłego wiatru, przenosimy nasze życie rodzinne z domów do ogrodów. To najlepsze miejsce, by odpocząć od codziennych hałasów, napić się leniwie kawy (nie musimy przecież nigdzie wówczas się spieszyć), poczytać ulubioną   lekturę czy zorganizować spotkanie z przyjaciółmi przy grillu. Dlatego warto zadbać o to, by ogród latem miał swój niepowtarzalny charakter. Każda chwila w nim spędzona powinna mieć smak prawdziwych, wytęsknionych wakacji i pełnego, błogiego relaksu.

Otoczenie naszego domu może przecież wyglądać równie pięknie, co wnętrze domu, ożywiając przestrzeń i tworząc specyficzny klimat. Marzenia, by móc w pełni odpocząć w dobrze urządzonym ogrodzie ma każdy, kto wykańcza swój dom. Właśnie taki finisz jest najbardziej pożądany. Takie marzenia korespondują z dbałością o przydomowe otoczenie. Zadbany ogród, a dodatkowo pięknie zaaranżowany światłem stanie się miejscem, gdzie chętnie będziemy spędzać czas. Właściwe oświetlenie ogrodowe wnosi w otaczający nas krajobraz dużo dobrego.

Ogród to przecież nie tylko zieleń, lecz także altanki i inne elementy całej przestrzeni. Dobierając oświetlenie ogrodowe dla wszystkich tych elementów możemy sobie zazwyczaj pozwolić na użycie wielu takich samych żarówek, identycznych z tymi stosowanymi w domach. Mogą to być np. energooszczędne świetlówki kompaktowe. Oprawy, w jakich je zamontujemy muszą być trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Zakupione odpowiednie szczelne oprawy na pewno zdadzą egzamin w czasie deszczu, czy w gigantycznych opadach śniegu, a jeśli zamontujemy w nich świetlówki o wysokiej trwałości, z pewnością nic złego im się nie stanie.