Wczytuję dane...

Wybierz swój styl oświetlenia ogrodowego i do domu

Wybierz swój styl oświetlenia ogrodowego i do domu


Odnalezienie swojego ulubionego stylu oświetlenia może być wyzwaniem. Szczególnym utrudnieniem jest fakt, iż często stosujemy różne style w różnych pomieszczeniach. Choć nie zawsze umiemy nazwać wybrany styl, jednak każdy z nas wie od razu co nam się podoba, a co nie. Aby ułatwić wybór i poszukiwania odpowiedniego oświetlenia do naszego ogrodu lub domu, w niniejszym artykule podajemy kilka grup oświetlenia. Nie jest to typowy podział oświetlenia na style klasyczny, rustykalny, modernistyczny, czy inny. Czasem mając wnętrze w stylu klasycznym, mogą spodobać się nam lampy w stylu modernistycznym, które mogą świetnie odnajdować się w takim wystroju.

Tak więc lampy do domu i ogrodu można pogrupować na:

Oświetlenie z artystycznego szkła – klosze do lamp są wykonane ze szkła, a ich projekt jest stylizowany i nietypowy.

 
Oświetlenie zwykłe – obecne trendy raczej są nieformalne i wygodne, formy lamp „zwykłych” są proste, z klasą.

 

Oświetlenie współczesne – są to lampy o gładkich liniach i czystej formie, ale zawsze zwracające na siebie uwagę.

 

Oświetlenie kryształowe – może być w różnych stylach, ale wspólnym elementem jest zawsze kryształ, tworzący podstawę projektu.

 
Oświetlenie „europejskie” – to typowe żyrandole i inne rodzaje lamp, które stylem przypominają te znajdujące się w zamkach lub francuskich salonach.

 
Oświetlenie kute z żelaza – odważne, solidne, trwałe, wykonane z metalu, często kute przez rzemieślników, podkreślą mocny charakter wnętrz i otoczenia domu.

 
Oświetlenie przemysłowe – głównie funkcjonalne i użytkowe oświetlenie, którego forma i projekt jest mniej istotne. Mogą tu należeć wszelkie reflektory, bądź oprawy najazdowe.

 

Oświetlenie dziecięce – jak sama nazwa wskazuje, jest to oświetlenie do pokoju dziecięcego. Mogą być to różne rodzaje lamp, od lamp sufitowych po lampki stołowe.

 
Oświetlenie „preriowe” – należą tu lampy zewnętrzne w stylu wiejskim. Charakteryzuje się geometrycznymi kształtami, zakończone spadzistymi górnymi pokrywami.

 
Oświetlenie „renowacyjne” – lampy wzorowane na projektach z przeszłości, czyli na lampach naftowych, z mlecznym szkłem, jednak w nowoczesnym wydaniu.

 
Oświetlenie w stylu Tiffany’ego – są to lampy z ozdobnym szkłem, po zapaleniu światła dają one niepowtarzalne efekty kolorystyczne.

 

Oświetlenie "naturalne" - wszelkie lampy podłogowe, stołowe oraz żyrandole z kloszem w kształcie liści, kwiatów i innych elementów roślinnych.

 
Styl niewypowiedzialnie wpływa na nastrój. Po wejściu do pokoju natychmiast odczuwasz jego wpływ poprzez własne samopoczucie. W dobrze oświetlonym pomieszczeniu czujesz się wygodnie i wpadasz w zachwyt. Twoja wrodzone poczucie estetyki pomoże Ci określić styl, który jest właściwy do wnętrz i otoczenia Twojego domu. Nikt nie może powiedzieć "prawidłowy" styl oświetlenia. Jest to jedna z dziedzin, w której warto kierować się sercem, ale można zawsze skorzystać z porad fachowców.