Wczytuję dane...

Jaki wybrać kabel zasilający oświetlenie ogrodowe LED?

 Jaki wybrać kabel zasilający oświetlenie ogrodowe LED?

 

 

Większość lamp ogrodowych LED działa przy napięciu 12 V. Z tego względu należy zainstalować w ogrodzie transformator lub zasilacz prądu stałego oraz korzystać z elastycznych przewodów niskiego napięcia, prowadzonych od transformatora do lampy zewnętrznej.

 

We wszystkich kablach elektrycznych występuje spadek napięcia. Zależy on szczególnie od długości kabla, a także od ilości i mocy lamp ogrodowych zasilanych przez dany kabel. W przypadku lamp zewnętrznych LEDowych jest to znikomy problem, jednak w celu utrzymania dobrych praktyk należy stosować możliwie krótkie połączenia. W momencie zastosowania zbyt długich kabli może dojść do efektu przyciemnionego światła, miganie, bądź nawet nawet do gaśnięcia światła.

Kabel zasilający lampy ogrodowe powinien być okrągły, podwójnie izolowany (typu guma z twardą powłoką zewnętrzną nieprzepuszczalną wilgoci i soli z gleby). Jego grubość nie powinna być większa niż 4mm2. Z reguły stosuje się okablowanie o grubości 2,5 mm2, w przypadku dłuższych kabli i oświetlenia o większej mocy. Do oświetlenia ogrodowego o niższej mocy i krótszych połączeniach wystarczające będą kable o grubości 1,5 mm2. Połączenie kabli z oprawą powinny być dodatkowo zabezpieczone uszczelką, celem uniknięcia wnikania wilgoci. Przy systemach niskiego napięcia nie jest wymagane zakopywanie okablowania w specjalnych kanałach. Z reguły kable do lamp ogrodowych LED prowadzone są pod ściółką. Należy tu jednak uważać, aby w miejscach, gdzie kable są narażone na przecięcia, okablowanie było odpowiednio zabezpieczone. Głównie służą do tego osłony ochronne.