Wczytuję dane...

Oświetlenie zewnętrzne w systemie niskiego napięcia

Oświetlenie zewnętrzne w systemie niskiego napięcia

 
Oświetlenie ogrodowe zapewnia nam bezpieczeństwo, ale także daje nam możliwość korzystania z walorów podwórka po zmroku. Przy niewielkim nakładzie pracy, czasu i pieniędzy, można stworzyć przestrzeń w ogrodzie nadającą się do spędzania w nim niezapomnianych chwil z bliskimi. Prostym sposobem jest zainstalowanie oświetlenia ogrodowego w systemie niskiego napięcia. Jest ono bezpieczne i ekonomiczne. Wiele środków ostrożności wymaganych przy tradycyjnej instalacji elektrycznej, w systemie niskiego napięcia, jest zbędna, ze względu na niską wartość napięcia płynącego przez kable tej instalacji. Montaż tej instalacji jest szybki i dość łatwy. Jest kilka wersji tego typu oświetlenia ogrodowego. Jedno z nich ustawiane jest na czas, tzn. że lampy zewnętrzne będą włączały się i wyłączały zgodnie z zaprogramowanym czasem. Natomiast inny typ to lampy ogrodowe z wmontowanym czujnikiem ruchu.

 

Zestawy oświetlenia niskiego napięcia dostępne są w centrach budowlanych i niektórych sklepach z lampami. Najlepiej zaopatrzyć się w cały zestaw, który zawiera niemal wszystko co jest potrzebne, tj. oprawy oświetleniowe, kable i transformator. Przed instalacją należy pamiętać także o uziemieniu. Jeśli nie posiadamy zewnętrznego gniazdka z uziemieniem, należy zatrudnić elektryka, który zainstaluje te gniazdko z wyłącznikiem obwodu doziemnego (GFCI).

 

Jeśli zaopatrzyliśmy się już we wszystkie niezbędne elementy, możemy przystąpić do pracy. W celu zainstalowania lamp ogrodowych w systemie niskiego napięcia należy:

  1. Zamontować transformator w pobliżu uziemionego gniazda zewnętrznego.
  2. Poprowadzić przewód do miejsca stania lampy ogrodowej i połączyć urządzenie z kablem. Następnie należy podłączyć system i przetestować czy działa (jeśli zdecydowaliśmy się na lampę z czujnikiem, pamiętajmy o zakryciu czujnika, w celu zasymulowania nocy).
  3. Jeśli wszystko działa kończymy montaż. W przypadku, gdy w okolicy lampy ogrodowej stojącej znajdują się klomby, wystarczy wsunąć kabel pod ziemię lub przykryć ściółką. W miejscach, które będą koszone, bądź na ścieżkach, należy wykopać rów i zakopać w nim kable. Rów nie musi być zbyt głęboki.

 

I tak w 3 prostych krokach zamontowaliśmy lampy ogrodowe w systemie niskiego napięcia.

Podejmując się jakichkolwiek prac związanych z instalacją elektryczną pamiętajmy o zachowaniu należytej ostrożności, i jeśli nie jesteśmy czegoś pewni warto poradzić się fachowca od elektryki.