Wczytuję dane...

Wpływ oświetlenia na nasz nastrój i przestrzeń

Wpływ oświetlenia na nasz nastrój i przestrzeń

 

Oczywiście, możemy powiedzieć, że oświetlenie jest niezbędne, ponieważ bez niego wszyscy siedzielibyśmy w ciemnościach. Jednak nie jest to jedyna przyczyna, dlaczego tak ważny jest odpowiedni dobór oświetlenia.

 

Oświetlenie a nastrój

Jeśli dobrze oświetlimy swój dom, będziemy przyjemniej spędzać w nim czas. Oświetlenie bardzo mocno wpływa na nasze samopoczucie. W ciągu dnia, przy zmieniającej się pogodzie możemy świetnie zaobserwować, jak duży wpływ ma na nasz organizm światło. Gdy jest pochmurno i brakuje promieni słonecznych, nasz nastrój pogarsza się. Tak samo dzieje się po zmroku, gdy w pomieszczeniach mamy źle dobrane oświetlenie. Niekoniecznie mowa jest tu o zbyt małej ilości światła, ponieważ zbyt intensywne oświetlenie do domu również może negatywnie wpływać na nasz organizm. Intensywność światła głównie dobieramy do własnych potrzeb. Wiadome jest, iż w miejscach gdzie pracujemy, czytamy będziemy potrzebować bardziej intensywnego światła, niż np. w sypialni, gdzie głównie odpoczywamy. W niektórych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się lampy z regulacją natężenia światła. Przykładem może być oświetlenie salonu, gdzie wykonujemy różne czynności, które wymagają różnego natężenia światła.

 

Oświetlenie zmienia przestrzeń
Oświetlenie ma ogromny wpływ na nasze emocje i postrzeganie przestrzeni, w której znajdujemy się. Wykorzystując różne rodzaje oświetlenia, możemy uzyskać niebanalne efekty. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, dlaczego nam się podoba w danej przestrzeni, po prostu to wiemy. Dobrego samopoczucie w danej przestrzeni daje nam właśnie odpowiednio dobrane oświetlenie. Dlatego nie odkładajmy wyboru lamp do domu i ich ustawienie na koniec remontu czy wyposażania wnętrza. Często przez wyczerpujący się budżet możemy dokonać złego wyboru, który będzie wpływał na nasz nastrój przez długi czas. Niektórzy będą twierdzić, iż inne elementy przestrzeni źle wyglądają i zakłócają harmonie we wnętrzu. Jednak należy pamiętać, że źle oświetlone meble czy inne elementy pokoju, mogą spowodować ich zły wygląd. Delikatne światło padające z lamp obrazowych świetnie podkreślą dekoracyjne elementy pokoju. Oświetlenie nadaje charakter przestrzeni. Może być ciepłe i zachęcać ludzi do przebywania w pomieszczeniu, bądź ostre i rażące, co zniechęci do dłuższego przebywania w takim otoczeniu.