Wczytuję dane...

Oświetlenie przysufitowe – plafoniery

Oświetlenie przysufitowe – plafoniery

 

 
Plafoniery są uniwersalne, nie wymagają dużo miejsca i są dostępne w wielu różnych stylach i wykończeniach. Montowane są blisko sufitu, co umożliwia ich stosowanie w garderobach, korytarzach i małych pomieszczeniach. Choć nie zajmują dużo miejsca, nie muszą być nudnym oświetleniem. Sklepy z lampami oferują szeroki wybór plafonier, co umożliwia dobranie odpowiedniej lampy do naszych potrzeb. Jednak czasem zbyt duży wybór może sprawiać problem, na którą się zdecydować. Jak więc wybrać idealną plafonierę? Istnieje kilka porad, które mogą ułatwić tą decyzję.

 

Kiedy wybrać plafonierę:

 Jeśli pomieszczenie ma wysokość około 2,5 metra, nie mamy zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o lampy sufitowe. W przypadku tak niskiego pomieszczenie nadadzą się tylko plafoniery, aby nie zaczepiać się o lampę głową.

 Stosowanie plafonier "płaskich" będzie świetnym rozwiązaniem w pokojach na poddaszu. Skośne sufity nie są przystosowane do zwykłych żyrandoli. Plafoniera "płaska" montowana bezpośrednio przy suficie, świetnie sprawdzi się jako oświetlenie ogólne w pokoju ze skosem.

 Plafoniery idealnym rozwiązaniem będą w przedpokojach, małych pomieszczeniach, pokojach dziecięcych oraz garderobach. W tych pomieszczeniach nie wymagane są okazałe lampy sufitowe.

 W przypadku, gdy nie chcemy, aby lampy były głównym elementem dekoracyjnym plafoniery świetnie odnajdą się również w łazience, sypialni lub innym dowolnym pomieszczeniu.

 Przy wyborze plafonier, pamiętać jednak trzeba, aby dawały odpowiednią ilość światła do naszych potrzeb i pasowały stylem do wnętrza.

 

Kiedy zrezygnować z wyboru plafonier:

 Plafoniery nie nadadzą się w przypadku, gdy chcemy podkreślić pewne elementy w pomieszczeniu, tzn. że nie jest to oświetlenie akcentujące.

 W przypadku montażu plafonier w kuchni, musimy pamiętać, ze jest to jedynie oświetlenie ogólne. Aby swobodnie poruszać się i gotować, należy połączyć plafoniery z innym rodzajem oświetlenia, jak np. oprawami do wbudowania, bądź lampami podszafkowymi.

 Plafoniery nie będą dobrze wyglądać, ani nie spełnią funkcji użytkowej, w wysokich i dużych pomieszczeniach. Duże salony, czy inne pokaźne wnętrza, wymagają odpowiednio okazały lamp sufitowych. Żyrandole dadzą zarówno odpowiednią ilość światła i będą spełniać rolę oświetlenia ogólnego.