Wczytuję dane...

Lampy do domu – praktyczne czy dekoracyjne?

Lampy do domu – praktyczne czy dekoracyjne?

 

Główną funkcją oświetlenia wnętrz jest praktyczność i funkcjonalność. Często zapomina się o funkcji dekoracyjnej, która jest równie ważna. Oświetlenie do domu nie musi być tylko praktyczne, ale może również być piękną ozdobą każdego domu. Czasem przy dobrze dobranych lampach nie trzeba stosować innych dekoracji.

 

Niektórzy mogą twierdzić, iż oświetlenie jest mało istotnym elementem przy projektowaniu wystroju pomieszczeń, pod kątem dekoracyjnym. Jednak odpowiedni dobór lamp jest istotnym składnikiem stylu panującego we wnętrzu. Dobrze dobrana oprawa lamp może przekształcić pokój w coś nowego, wyjątkowego i ekscytującego.
Jakikolwiek projektant wnętrz powinien powiedzieć, że dobre oświetlenie jest najważniejszym elementem dekoracji domu. Niezależnie od stylu, oświetlenie w pokoju tworzy nastrój. Lampy są wszechstronne i pozwalają wyrazić Twój indywidualny gust i styl.

Oświetlenie ogólne jest najbardziej podstawową formą oświetlenia. Jest ono używane w zamian naturalnego światła słonecznego. To ono pozwala nam swobodnie poruszać się po zmroku, bądź widzieć rozmówcę, nie obciążając wzroku. Efekt ten możemy osiągnąć przez zastosowanie kinkietów ściennych, bądź lamp sufitowych, w tym plafonier i żyrandoli. Oświetlenie te spełnia fundamentalne znaczenie w każdym domu lub pokoju. Plafoniery i kinkiety ścienne mogą stworzyć ciepłą i przytulną atmosferę, a jednocześnie dostarcza wystarczająco dużo światła, aby np. przywitać gości, czy zapewnić bezpieczeństwo w całym domu. Żyrandole we wnętrzach dodają blask i dramaturgię.

Lampy punktowe (akcentujące) dodają intrygi, dramatyzmu i flary do każdego pomieszczenia. Używane głównie, aby skupić uwagę na dziełach sztuki, w celu podkreślenia cech architektonicznych, lub aby stworzyć nastrój. Kluczem do oświetlenia akcentującego jest zapewnienie, co najmniej trzy razy większej ilości światła na punkcie centralnym, niż na otoczeniu.
 
Nie zapominając o funkcjonalności, wybierając lampy do domu, zwracajmy uwagę na jakość i wzory. Wybierajmy takie lampy, które odzwierciedlą nasz gust i styl.