Wczytuję dane...

Jak dobrać oświetlenie do ogrodu zimowego?

Jak dobrać oświetlenie do ogrodu zimowego?

 

Ogrody zimowe w dzień nie wymagają dodatkowego oświetlenia ze względu na przeszklone ściany i dach. Jednak, gdy chcemy korzystać z uroków oranżerii po zmroku, należy zamontować odpowiednie lampy.

 

Najczęściej głównym oświetleniem ogrodu zimowego są lampy sufitowe. Jest to najprostszy sposób rozświetlenia przestrzeni, jednak powodują one efekt odbicia światła i powstanie refleksów, które po dłuższym czasie męczy oczy. Ponadto żyrandole montowane do krokwi oranżerii dodatkowo obciążają ją, dlatego wybierając taki rodzaj lamp warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Innym rozwiązaniem są kinkiety lub plafoniery ścienne. Mogą one być montowane na belkach konstrukcji oranżerii lub na wspólnej ścianie domu i ogrodu zimowego. Zaleca się, aby oświetlenie boczne było montowane stosunkowo nisko. Powodem jest również możliwość wystąpienia efektu odbicia, przy montażu na wyższej wysokości.

Jako oświetlenie boczne, można również zastosować punktowe reflektory lub halogeny umieszczane na listwach adaptacyjnych mocowanych w dolnej części krokwi. Strumień światła kierujemy w dany punkt oranżerii, który chcemy wyeksponować.

W ogrodzie zimowym również możemy wykorzystać lampy stołowe, bądź lampy podłogowe, które świetnie sprawdzą się jako oświetlenie dodatkowe.

Możliwość regulacji natężenia światła lamp do ogrodu zimowego, będzie dodatkowym atutem. Regulacja światła nie tylko pozwoli na wprowadzenie odpowiedniej atmosfery w pomieszczeniu, ale także wpłynie na zaoszczędzenie energii.