Wczytuję dane...

Sekrety oświetlenia zewnętrznego

Sekrety oświetlenia zewnętrznego

 

Modernizacja oświetlenia to jeden z najszybszych sposobów na poprawę wizerunku Twojego ogrodu. Dodatkowo sprawisz, iż otoczenie Twojego domu stanie się bezpieczniejsze. Jak to zrobić? W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp zewnętrznych.

 

1.       Styl - styl lamp zewnętrznych powinien uzupełniać charakter domu. Jest to szczególnie wymagane przy charakterystycznym domu. Styl kolonijny wymaga lamp tradycyjnych. Domy modernistyczne będą dobrze wyglądać w świetle lamp zewnętrznych nowoczesnych. Jednak bez względu na to, w jakim stylu jest dom, oświetlenie ogrodowe nie musi być nudne. Przez lampy zewnętrzne możesz wyrazić swój osobisty smak i styl. Nie wszyscy będą widzieć Twoje lampy w łazience, ale wszyscy sąsiedzi zobaczą Twoje niezwykłe latarnie ogrodowe, więc warto zrobić dobre pierwsze wrażenie i wyrazić swój własny styl.

2.       Kolor / Wykończenie – dobór koloru pomoże zawęzić wybór, jednak najbardziej dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne sprzedawane są w odcieniach brązu / złota / rdzy. Barwa lamp zewnętrznych powinna podkreślać i pasować do koloru elewacji budynków. Przy wyborze materiału, z którego wykonane są lampy zewnętrzne, warto zdecydować się na lampy kute. Choć tworzywa sztuczne próbowały wyprzeć metal, jest on mimo wszystko stylowy, trwały i pasuje do każdego stylu. Bez względu na jaki materiał zdecydujemy się, należy pamiętać, aby lampy ogrodowe były wykonane z tworzyw odpornych na warunki atmosferyczne.

3.       Rozmiar ma znaczenie - jednym z największych błędów popełnianych, przy wyborze oświetlenia ogrodowego, jest montaż zbyt małych lamp zewnętrznych, zwłaszcza przy wejściu do domu. Oświetlenie ogrodowe umieszczone obok drzwi musi być proporcjonalne do wysokości drzwi. Pojedyncza lampa ogrodowa, która ma być umieszczona z jednej strony drzwi powinna być w przybliżeniu jedną trzecią ich wysokości. Jeśli instalujesz lampy po obu stronach drzwi, to każda z nich powinna stanowić 25 % drzwi zewnętrznych. (Pamiętaj, iż ta zasada jest tylko orientacyjna. Jeżeli lampa zewnętrzna ma niezwykle długie zakończenie, bądź górny zwój, wytyczne te będą inne). Istotny jest fakt, że lampa zewnętrzna oglądana z ulicy będzie wyglądała na o połowę mniejszą. W przypadku wątpliwości warto wziąć większą.

4.       Co oznacza „Właściwa wysokość”? - strumień światła powinien być umieszczona 65-67 cm powyżej dolnej części drzwi. Ze względu na montowanie przy drzwiach głównie kinkietów, należy zastanowić się, czy oprawy powinny być uniesione do góry, czy wręcz przeciwnie. Kinkiety ogrodowe z uniesioną oprawą montujemy, gdy miejsce instalacji lampy zewnętrznej jest stosunkowo nisko. W przypadku, gdy te miejsce jest wyżej, wybieramy kinkiet z kloszem wiszącym.

5.       Oszczędność energii - oświetlenie zewnętrzne stanowi doskonałą okazję do korzystania z żarówek energooszczędnych. Nie trzeba rezygnować ze stylu, aby uzyskać dobry efekt świetlny. Większość lamp zewnętrznych przystosowane są do żarówek energooszczędnych.

6.       Efekt „ciemnego nieba” – efekt „ciemnego nieba” uzyskujemy przy zastosowaniu lamp ogrodowych z daszkiem. Pozwala to na zredukowanie poświaty i skierowanie strumienia światła w określone miejsce. Latarnie zewnętrzne posiadające daszki dobrze sprawdzają się w przestrzeni miejskiej i przybrzeżnej. Takie oświetlenie ogrodowe umożliwi również podziwianie gwiazd na niebie.

7.       Bezpieczeństwo - dodatkowe oświetlenie sprawi, że Twój dom będzie bezpieczniejszy. Oświetlenie punktowe stosowane jest, aby zniechęcić intruzów i zapewnić wystarczająco dużo światła, aby bezpiecznie manewrować w ciemności. Lampy punktowe montujemy nad garażem, bocznymi i tylnymi drzwiami. Należy, jednak pamiętać, aby strumień światła nie był skierowany w okna sąsiadów. Gdy nie chcemy, aby światło było zapalone całą noc, dobrym rozwiązaniem są lampy zewnętrzne z zainstalowanym czujnikiem, bądź zegarem. Czujniki ruchu zapewni nie tylko oszczędność w energii, ale także mogą świetnie zaskoczyć intruza. Oni nigdy nie są pewni, czy oświetlenie zapalił właściciel, który dostrzegł intruza przez okno, czy był to jedynie czujnik.