Wczytuję dane...

Jak wybrać odpowiednią lampę stołową ?

Jak wybrać odpowiednią lampę stołową ?

 

Odpowiednio dobrana lampa na biurko może być użytecznym narzędziem w Twoim biurze, bibliotece, albo pokoju cichej nauki. Lampy te nie tylko dostarczają światła, ale także mogą stwarzać środowisko najbardziej odpowiednie dla pracowania, nie obciążając wzroku. Dobra lampa stołowa powinna posiadać doskonałą równowagę funkcji i formy.

 

Aby dobrze wybrać lampę stołową warto odpowiedzieć na poniższe pytania:

  1. Gdzie postawię lampę stołową? – może wyglądać to na coś oczywistego, jednak odpowiedź na to pytanie jest faktycznie istotne przy wyborze lampy. Jeśli już wybierzesz dokładnie miejsce ustawienia lampy stołowej, możesz przejść do określenia szczególnych cech tej lampy.
  2. W jakim celu będzie stosowana lampa stołowa? - musisz znać określoną funkcję lampy. Tu należy zastanowić się czy lampa będzie użyta do czytania, akcentowania dzieła sztuki, czy też będzie to tylko oświetlenie dekoracyjne. To pomoże Ci dobrać lampę pod względem cech specyficznych.
  3. Jaki jest obecny nastrój pokoju? – lampa stołowa musi komponować się z całym wnętrzem pomieszczenia.

 

Główne typy lamp stołowych

Sklepy z lampami oferują szeroką gamę  lamp stołowych. Głównie dzieli się je na dwa typy. Podział lamp stołowych ogranicza się do podziału ze względu na styl i funkcję lampy. Przy wyborze lampy stołowej powinieneś ograniczyć się do dwóch stylów:

  • Stylu tradycyjnego - Tradycyjne projekty powracają sprzed lat. Lampy tradycyjne są klasykami i nigdy nie wyjdą z mody. Do tej grupy należą lampy bankierskie, biurkowe oraz lampki nocne.

 

                      

lampa bankierska I                           Lampa biurkowa PONY   

 

  • Stylu nowoczesnego – Należą tu lampy, innowacyjne, o dizajnerskich formach. Wykonane niekiedy z niekonwencjonalnych materiałów. Projekty w tym stylu są świeże i przykuwające uwagę.

 

                              

otz-2026                                                         Lampa biurkowa CAREN 4 kolory

  

Dobierz lampę do swoich potrzeb (rodzaje lamp)

a)      Lampa stołowa z regulowanym ramieniem – będzie odpowiednia osobom, które pracują nad dużymi deskami kreślarskimi i muszą łatwo i sprawnie przenosić źródło światła z jednej płaszczyzny na inną.

b)      Lampa na biurko z szyjką – perfekcyjnie łączy ze sobą funkcję i świetny projekt. Ramię tej lampy jest elastyczne i może być kształtowany w dowolny sposób.

c)       Przypinana lampa stołowa –  Jest specjalnie zaprojektowana, aby wygodnie zacisnąć ją na brzegu biurka. Charakteryzuje się małymi wymiarami, lekkością.

d)      Lampka stołowa o wielu ramionach – przypomina gałęzie drzewa. Posiada ona od trzech źródeł światła, które mogą być skierowane w różne strony.

e)      Lampy stołowe dekoracyjne – są to typowo lampa, w której styl i wygląd przewyższa funkcję. Jej głównym zadaniem jest zaakcentowanie stylu panującego w pomieszczeniu.

f)       Lampy stołowe funkcjonalne – posiadają one poza źródłem światła dodatkowe kieszenie, które pomagają w uporządkowaniu przestrzeni na biurku.

 

Żarówka odpowiednia do Twojej lampki stołowej


Wybierając lampę na biurko zwracamy uwagę nie tylko na jego formę i funkcję, ale także należy wziąć pod uwagę potrzebną ilość światła. Ponownie, trzeba będzie rozważyć swój cel na lampę. Jeśli będziesz używać jej jako dekoracji, to lampa, która ma mniejszą moc w watach powinna wystarczyć. Do czytania i innych szczegółowych działań, jednak należy wybrać lampę stołową o większej mocy.

Kolejną ważną rzeczą przy wyborze lampy na biurko, jest zapewnienie, że żarówka jest całkowicie pokryta i nie rzuca cieni. Oznacza to, że żarówka powinna rzucać światło z jednej strony lampki. W innym przypadku mogą tworzyć się irytujące odblaski, które będą obciążać wzrok.

 

Wybierając doskonałą lampę stołową pamiętaj o głównym zadaniu, jakie będzie ona spełniała oraz o współgraniu jej stylu z całym wnętrzem oświetlanego pomieszczenia.