Wczytuję dane...

Lampy do pokoi hotelowych - jak dobrać?

Lampy do pokoi hotelowych - jak dobrać?

 

Przestrzenie hotelowe są w swoim rodzaju specyficzne. Każdy przychodzący do hotelu szuka czegoś innego. Jedni chcą się czuć jak w domu, inni potrzebują przestrzeni do pracy. Nie zapominając od indywidualnych potrzeb klienta każde wnętrze w hotelu powinno być odpowiednio oświetlone. Głównym miejscem przebywania gości w hotelu jest pokój gościnny. W nim pracują i odpoczywają. Oświetlenie pokoju, ze względu na rozmaite potrzeby odwiedzających, należy dobrać tak, aby było funkcjonalne, estetyczne oraz nadawało odpowiedni klimat.

Oświetlenie pokoju hotelowego powinno pasować do wnętrza. W nowoczesnym wystroju nie sprawdzą się lampy klasyczne. Ponadto oświetlenie w hotelu uzależnione jest od pozycji obiektu. Jednostka mieszkalna w hotelu o pięciu  gwiazdkach powinna posiadać co najmniej trzy lampy sufitowe oraz jedną lampkę nocną. Rozmieszczenie lamp oraz moc żarówek uzależniona jest od wielkości pokoju i jego wysokości.

 

Wybierając lampy do pokoi hotelowych należy pamiętać, aby wszelkie lampy sufitowe, kinkiety, czy lampki nocne współgrały ze sobą, a także z resztą otoczenia. Ponadto należy dobrze rozplanować umiejscowienie wszelkich lamp, pamiętając, iż oświetleniem można łatwo modelować przestrzeń, ukrywając mankamenty, tym samym uwypuklając zalety wnętrza.

Centralnym oświetleniem pokoi hotelowych są lampy sufitowe. Powinny one gwarantować dobre doświetlenie przestrzeni, nie rażąc gościa zbyt jaskrawym światłem. Można tu wykorzystać zwykłe żyrandole, plafoniery, bądź systemy linkowe (sufitowe) imitujące rampę teatralną. Barwa światła w małych pokojach powinna być ciepła, lekko pomarańczowa. W większych przestrzeniach sprawdzą się żarówki halogenowe o zimnej barwie. Dodatkowo, w celu zmiękczenia przestrzeni, w dużych pokojach można zastosować lampy stojące. Poza pięknym efektem dekoracyjnym, przestrzeń będzie zachęcała do przebywania w niej.

Istotnym elementem oświetlenia pokoju hotelowego są lampki nocne. Rodzaje lampek są dowolne. Mogą być to lampki stołowe, kinkiety, bądź lampy podłogowe. Należy pamiętać jednak, aby intensywność światła była regulowana. Dodatkowym atutem będzie ruchome ramię, które umożliwi zbliżenie oświetlenia np. podczas czytania.

Dodatkowym oświetleniem mogą być lampy oświetlające wybrane meble, obrazy, bądź lustra. W tym przypadku dobrze sprawdzą się listwy oświetleniowe, oprawy podszafkowe oraz specjalne  oświetlenie obrazowe.

 

W przypadku apartamentów hotelowych należy pamiętać o oświetleniu przestrzeni według przeznaczenia. Części apartamentu służące do pracy powinny być dobrze oświetlone, jednak źródła światła nie powinny obciążać wzroku. Miejsca przeznaczone do relaksu i odpoczynku powinno być stonowane oraz ocieplać przestrzeń. W apartamentach jest możliwość zastosowania oświetlenia stylowego, a także połączenie różnych serii lamp, ze względu na wydzielone przestrzenie.