Wczytuję dane...

Wysokość lampy ogrodowej – jaką wybrać i czemu odpowiedni jej wybór jest tak ważny?

Wysokość lampy ogrodowej – jaką wybrać i czemu odpowiedni jej wybór jest tak ważny ?

 

Latarnie ogrodowe głównie dzielimy na lampy ogrodowe wysokie, średnie i niskie. Podział ten istnieje nie bez powodu. Każda wysokość lampy ogrodowej stojącej wpływa na funkcje, jaką lampa ta będzie spełniała. Należy bowiem pamiętać, iż oświetlenie ogrodowe głównie ma być funkcjonalne, potem dopiero zwracamy uwagę na rolę dekoracyjną lampy.

Głównymi miejscami, które powinny być oświetlone , są szlaki komunikacyjne, podjazdy i wejścia do budynków. Pozostałe tereny ogrodu są oświetlane w miarę zapotrzebowania i indywidualnych potrzeb.

Wejścia do budynków oświetlane głównie są kinkietami ogrodowymi. W przypadku , jednak gdy mamy schody prowadzące do drzwi, wzdłuż nich można śmiało zamontować lampy ogrodowe niskie. Lampy te nie mogą być wyższe niż 0,5 m. Wyższe mogły by razić zbyt mocno w oczy.

Lampy ogrodowe stojące niskie, bądź średnie świetnie sprawdzą się także wzdłuż szlaków komunikacyjnych, a także mogą być wykorzystane do podświetlania roślin i innych obiektów architektury ogrodu. W przypadku eksponowania obiektów przez światło, główne zadanie spełnia snop padającego światła. Kierunek padania światła zależy od rodzaju klosza w lampie. Istotną sprawą jest dobrze dobrana wysokość lampy ogrodowej wzdłuż ścieżek w ogrodzie. Ich wysokość powinna wynosić od 0,5 do 1,7 metra. Głównie mocowane są w trawniku, przy pomocy odpowiednich wylewek. Lampy ogrodowe niskie mogą również posłużyć do oświetlenia podjazdów, jednak w celu większego komfortu równie dobrze sprawdzą się lampy najazdowe.

Latarnie ogrodowe o wysokości ponad 2 metrów dobrze sprawdzą się przy oświetlaniu dużych powierzchni. Ich światło nie oświetla zbyt dobrze pojedynczych obiektów, dlatego służę jedynie do ogólnego rozjaśnienia przestrzeni.  Gabaryty lamp ogrodowych wyskich wymagają solidnego umocowania ich w ziemi. Do solidnego przytwierdzenia lamp ogrodowych wysokich służą odpowiedniej wielkości wylewki z wmontowanymi rurkami, przeznaczonymi na kable lamp. Innym sposobem montowania lamp wysokich są fundamenty wylewane w miejscu,  w którym latarnia ma stać, przy pomocy śrub zatapianych w betonie.