Wczytuję dane...

Jaką żarówkę wybrać ?

 

Jaką żarówkę wybrać ?

 

Istnieje coraz więcej rodzajów źródeł światła. Głównie ze względów energooszczędnych poszukiwane są coraz to nowe rozwiązania w  stosowanych żarówkach. Zgodnie z prawe tradycyjne żarówki zostały wycofane z obiegu, dlatego ich miejsce zastępują inne rodzaje żarówek. Głównie są to żarówki energooszczędne, jednak ich korzystanie nie w każdym przypadku jest opłacalne. Z tego względu coraz szersze zastosowanie mają  LEDy, bądź żarówki halogenowe.

 

Wszystkie rodzaje żarówek posiadają pewne zalety i wady. Nie każde źródło światła będzie odpowiednie do każdej lampy. Także miejsce i długość korzystania ze światła ma wpływ na wybór żarówki.

 

Żarówki tradycyjne pomimo niskiej ceny nie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których długo korzystamy z oświetlenia. Te źródło światła nie sprawdzi się w przypadku oświetlenia ogrodowego. Są one najstarszą technologią i mało trwałą. Zakres ich mocy to 15 – 50 W. Choć światło padające z tych żarówek ma ciepłą i białą barwę, a kolory są dobrze odwzorowane, stosowanie ich jest  mocno energochłonne.

Następczynią żarówki tradycyjnej była świetlówka energooszczędna. Choć droższa, to dużo trwalsza. Świetnie sprawdzi się przy oświetleniu salonu, kuchni, bądź innych pomieszczeń, w których światło jest włączone przez dłuższy czas. Ich główną zaletą, jak sama nazwa wskazuje, jest energooszczędność. Przy takiej samej emisji światła, ja w przypadku żarówek tradycyjnych, pobór energii w przypadku świetlówek jest mniejszy nawet o 80 %. W obrębie żarówek energooszczędnych znajdziemy odpowiednie do lamp domowych, jak również do oświetlenia ogrodowego. Barwa światła może być ciepła lub zimna. Jednak wadą jest szybsze męczenie się wzroku, z powodu nieciągłości widma. Utrudnieniem jest długie rozgrzewanie się świetlówki i utrata trwałości podczas częstego wyłączania i włączania światła.

Żarówki LEDowe swoją „karierę” zaczynały od taśm LEDowych służących do podświetlania różnych obiektów. Wraz z rozwojem technologii, dziś już możemy cieszyć się z zalet LEDów „zamkniętych” w żarówce. Te źródło światła jest najtrwalsze i energooszczędne. Napięcie zasilające żarówki LED na początku niskie (6V, 12V, 110V) wzrosło do zwykłego gniazdkowego (230V). Spełniają rolę jako podświetlenie obiektów, ale także mogą oświetlać większe powierzchnie. Do zalet żarówek LED należy także odporność na wstrząsy, włączanie/wyłączanie, oraz fakt, iż się nie nagrzewają. Podobnie jak w przypadku świetlówek nadadzą się do lamp domowych oraz oświetlenia ogrodowego. Dodatkowym atutem jest możliwość emisji różnobarwnego światła.

Żarówki halogenowe dużo trwalsze od żarówek tradycyjnych. Równomiernie oświetlają obiekt, a ich siła nie słabnie z czasem korzystania. Większość wyposażona w odbłyśnik, umożliwiający skierowanie wiązki światła w określony kierunek, bądź wybrany obiekt. Głównie stosowane w lampach biurowych i reflektorach. Choć nie wymagają wysokiego napięcia, istnieje możliwość zakupu żarówki halogenowej z transformatorem, co umożliwia stosowanie ich przy napięciu gniazdkowym (230V). Choć zużywają mniej energii niż żarówki tradycyjne, to pobór energii jest większy niż w przypadku świetlówek, bądź żarówek LEDowych.

 

Poza wymienionymi żarówkami istnieją żarówki specjalnego zastosowania, np. żarówka kryptonowa, żarówki PAR, żarówki do sprzętu kuchennego, żarówki owadobójcze, dekoracyjne, wspomagające wzrost roślin, bądź telewizyjne.