Wczytuję dane...

Jak wybrać lampę ogrodową?

Jak wybrać lampę ogrodową ? 

  

 W celu korzystania z ogrodu wieczorem, montujemy lampy zewnętrzne. Oświetlają one dróżki, altanki i większe powierzchnie podwórka. Instalując różne rodzaje lamp ogrodowych możemy uzyskać odpowiedni klimat na wieczorne przyjęcia, oświetlić ścieżki, bądź wyeksponować elementy architektury ogrodu, które będziemy mogli podziwiać, nawet w chłodniejsze dni, przez okno. Lampy ogrodowe oświetlają i upiększają ogród.  

 

 Ze względu na potrzebę położenia instalacji elektrycznych, do których podłączymy oświetlenie, miejsce montażu lamp musimy wyznaczyć już na etapie projektu ogrodu. W tym przypadku lampę zewnętrzną dobieramy w zależności od miejsca i elementu podświetlanego. Tu wiadomo, iż lampy ogrodowe wysokie dobrze nadadzą się na oświetlenie większych powierzchni podwórka. Lampy ogrodowe stojące niskie, bądź reflektory świetnie wyeksponują klomby, rzeźby bądź inne elementy architektury krajobrazu. Wzdłuż ścieżek również możemy zamontować lampy ogrodowe niskie, ale także dobrze sprawdzą się lampy najazdowe. W przypadku, gdy ścieżka jest wzdłuż budynku możemy również wykorzystać ścianę, na której instalujemy kinkiety ogrodowe

  

 Po wyborze odpowiednich miejsc instalacji lamp ogrodowych, przechodzimy do wyboru odpowiedniej lampy zewnętrznej.

Głównie musimy zwrócić uwagę na klasę szczelności lamp. Oznaczana jest symbolem "IP" i dwoma cyframi. W przypadku lamp zewnętrznych IP musi wynosić co najmniej 44. Lamp ogrodowe umieszczane w oczkach wodnych, bądź basenach muszą charakteryzować się klasą szczelności nawet IP 68. Pozostając przy oznaczeniach istotny jest również znak bezpieczeństwa "B". Mówi on o zgodności z Polską Normą i posiada aprobatę techniczną. Oznaczenie "B" powinna posiadać każda lampa ogrodowa, bez względu na miejsce produkcji. Dodatkowo lampa ogrodowa powinna posiadać oznaczenie "CE", które informuje o zgodności z normami Unii Europejskiej.

Kolejnym istotnym elementem, który zapewni bezpieczne korzystanie z oświetlenia ogrodowego, jest klasa ochronności. Świadczy ona o rodzaju zastosowanej w lampie ogrodowej izolacji elektrycznej. Bezpieczne lampy ogrodowe powinny posiadać II klasę ochronności. III klasa ochronności będzie wymagana przy lampach zewnętrznych stosowanych w oczkach wodnych.

Istotną sprawą przy wyborze lamp ogrodowych jest również napięcie jakim będzie zasilana. Większość lamp ogrodowych może być zasilana zwykłym napięciem gniazdkowym (230 V), jednak w przypadku większego narażenia lampy na zawilgocenie, wybieramy te zasilane napięciem bezpiecznym, czyli niższym (12 V, 24V).  

 

 Przy wyborze lamp ogrodowych głównie skupiamy się na bezpieczeństwie i funkcjonalności. Pamiętajmy także, iż lampy ogrodowe spełniają funkcję dekoracyjną. Lampy zewnętrznie dobieramy spójnie z charakterem, jaki panuje w ogrodzie. W czysto estetycznych celach najlepiej wybierać lampy  z jednej serii, aby podwórko tworzyło piękną całość.