Wczytuję dane...

Oświetlenie zewnętrzne dekoracją ogrodu

Oświetlenie zewnętrzne dekoracją ogrodu 

 


  Oświetlenie ogrodowe głównie ma zapewnić nam bezpieczeństwo wieczornymi porami. Ponadto dobrze dobrane lampy ogrodowe pozwalają wyeksponować dekoracje i inne elementy na podwórku. Lampy ogrodowe nie tylko oświecają teren w nocy, ale także w dzień powinny zdobić ogród. 

 

 Efekt dekoracyjny uzyskujemy przez dwa sposoby. Pierwszy jest prosty. Wystarczy odpowiednio dobrać lampy ogrodowe do stylu panującego wokół domu i spójnego z architekturą budynków. Sklepy z lampami oferują nam szereg lamp, więc wyłącznie nasza wyobraźnia jest ograniczeniem w doborze lamp zewnętrznych do ogrodu. Należy jednak pamiętać, iż końcowy efekt powinien być estetyczny.

 Drugi sposób wymaga sprawnego poruszania się w temacie światło-cieni. Efekt dekoracyjny jaki uzyskamy "grą światła", będziemy podziwiać każdego wieczora.

 

 Warto zagłębić się chwilę w temacie światło-cieni, ponieważ umiejętna praca ze światłem może odmienić oblicze ogrodu. Odpowiednie operowanie światłem pozwala na efektowne wyeksponowanie architektury ogrodu, co końcowym efekcie upiększy całe otoczenie. Jest kilka prostych sposobów, które pozwolą na fenomenalną odmianę oblicza ogrodu nocą.

 Jednym z nich jest podkreślenie koloru i faktury ścian. W tym celu stosuje się lampy ogrodowe o równomiernym rozmieszczeniu światła.

 W przypadku, gdy chcemy wyróżnić jakiś element, należy zastosować lampy zewnętrzne o bezpośrednim i ostrym strumieniu światła, skierowanym na dany element. Przy akcentowaniu architektury ogrodu pomocne będą reflektory, ale także lampy najazdowe.

 Ostatnią metodą jest cieniowanie. Głównie stosowana do podkreślenia cienia drzew. W zależności od zastosowanej lampy ogrodowej możemy nadać kierunek padania cienia obiektu podświetlanego. Tak więc przy cieniowaniu możemy zastosować lampy ogrodowe punktowe, które podświetlą obiekty od dołu. Bądź lampy stojące, oświetlające obiekt z przodu.

 

 Przy projektowaniu oświetlenia ogrodowego możemy skorzystać z jednej lub z kilku połączonych metod wykorzystania światła w ogrodzie.