Wczytuję dane...

Bezpieczne podłączanie lampy ogrodowej

Bezpieczne podłączanie lampy ogrodowej 

 

Oświetlenie ogrodowe jest jednym z głównych elementów architektury otoczenia domu. Instalacja lamp ogrodowych powinna być zaplanowana przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac w ogrodzie. Nawet jeśli budżet przeznaczony na projekt ogrodu nie przewiduje przeprowadzania instalacji elektrycznej w początkowych etapach inwestycji, możemy ułożyć według wcześniejszego planu rurki osłonowe z prowadnicą. Pomoże to na łatwiejsze ułożenie instalacji elektrycznych w późniejszym czasie. Projektując rozmieszczenie oświetlenia ogrodowego należy pamiętać o funkcjonalności i bezpieczeństwie.  

 

Lampy ogrodowe wystawiane są na różne warunki atmosferyczne, dlatego instalacja ich na podwórku musi być dobrze przemyślana i wykonana. Przed przystąpieniem do układania instalacji elektrycznej pod oświetlenie ogrodowe, należy dobrze zastanowić się w jakim miejscu mają być zamontowane lampy zewnętrzne, jakim napięciem będą zasilane i do ilu obwodów elektrycznych będą należeć. 

 

 Rozmieszczając lampy ogrodowe w projekcie, należy pamiętać o funkcjach jakie oświetlenie ogrodowe spełnia. Nie jest to bowiem tylko oświecanie drogi, ale także wprowadzanie odpowiedniego klimatu i wywoływanie niepowtarzalnych efektów estetycznych. W okresach sezonowych, np. w czasie świąt Bożego Narodzenia czy halloween, będziemy potrzebować dodatkowego oświetlenia typowo dekoracyjnego. W tym celu ważne jest aby pamiętać o umiejscowieniu gniazd elektrycznych w projekcie instalacji elektrycznej. 

 

Oświetlenie ogrodowe w większości wypadków podłączane jest do napięcia 230 V, czyli takiego jakie płynie w domowych gniazdach elektrycznych. Takie napięcie nadaje się do oświetlenia ogrodowego, a także do zasilania innych urządzeń w ogrodzie. Przy zastosowaniu takiego napięcia, należy jednak pamiętać o dobrym zabezpieczeniu instalacji. Stosuje się w tym celu dwa automatyczne wyłączniki. Jeden chroniący przed ewentualnym porażeniem, jest to wyłącznik różnicowo-prądowy. Oraz wyłącznik nadmiarowo-prądowy, który służy do przerwania ciągłości obwodu w razie jakiejkolwiek awarii i jest dobierany po ustaleniu mocy obciążającej instalację elektryczną.

W przypadku oświetlania, narażonego na większą styczność z wodą, np. przy oczkach wodnych, bezpieczniej będzie zastosować napięcie o wartości 12 V lub 24 V. Jest to obniżone napięcie, które nie zagraża ludziom, prze ewentualnej awarii takiej instalacji. Wadą obniżonego napięcia jest fakt, iż niewiele lamp ogrodowych posiada możliwość podłączenia ich do takiej instalacji. 

 

W przypadku, gdy planujemy jeden obwód elektryczny, wykorzystujemy kable trzyżyłowe. Przy większej liczbie obwodów powinniśmy zastosować co najmniej kable o pięciu żyłach. Taki kabel swobodnie będzie sterował trzema obwodami.