Wczytuję dane...

Ciepłe oświetlenie w nowczesnym ogrodzie

Ciepłe oświetlenie w nowoczesnym ogrodzie

 

 

Nowoczesny styl kojarzy się z prostymi liniami i często chłodną aranżacją. Choć elegancki i zaskakujący niebanalnymi formami architektury, może wydać się niedostępny i beznamiętny.

Ogród jest często miejscem spotkań i wspólnego biesiadowania, a także wieczornych nastrojowych chwil we dwoje. W tak czystym i poukładanym otoczeniu, jakim jest ogród nowoczesny, czasem trudno o intymny klimat.

Dobrze dobrane oświetlenie ogrodowe może wprowadzić do otoczenia niepowtarzalną atmosferę. To właśnie oświetlenie zewnętrzne jest kluczowym elementem architektury ogrodu. W dzień kamufluje się wśród roślin, bądź innych elementów dekoracji podwórka. W nocy zaś kształtuje teren, eksponując pewne elementy, inne okrywając tajemniczą poświatą.

 


Massive Lampa ogrodowa stojąca UTRECHT 1908/01/47

 

Przy doborze oświetlenia do nowoczesnego ogrodu, nie możemy zapominać o współgraniu elementów. Nie zastosujemy w takim otoczeniu lamp ogrodowych z ornamentami, czy silnie wzorzystych lamp w stylu rustykalnym. Tak jak w architekturze, tak w przypadku lamp ogrodowych, w stylu nowoczesnym, panuje zasada surowych, ale niebanalnych form. Nowoczesne lampy ogrodowe mogą być wyraziście modernistyczne, bądź subtelne i eleganckie. Materiał, z których wykonane będą lampy, zależy jedynie od naszej wyobraźni. Jest bowiem wiele modeli lamp ogrodowych w stylu nowoczesnym, poczynając od latarni stojących, przez kinkiety, reflektory i naświetlacze, aż po lampy najazdowe oraz lampy z czujnikiem ruchu.

 

Źródłem światła w nowoczesnych lampach ogrodowych są żarówki tradycyjne, żarówki halogenowe, a także świetlówki energooszczędne oraz coraz częściej stosowane diody LED. Najnowszym rozwiązaniem w oświetleniu ogrodowym jest zastosowanie systemu solarnego. Z takim systemem również znajdziemy szereg asortymentu wśród nowoczesnych lamp ogrodowych. Zastosowane źródło światła jest głównym czynnikiem nadającym charakter oświetleniu. Najbardziej pożądaną barwą, w tworzeniu nastroju w ogrodzie, jest barwa ciepło - biała, w wyznaczonych miejscach na odpoczynek i relaks, oraz barwa biała (również zaliczana do ciepłych barw), w miejscach przeznaczonych w celach rozrywkowych i do zabaw. Jak uzyskać te barwy? Stosując odpowiednie źródło światła. Światło ciepłe do niedawna było zarezerwowane dla żarówek tradycyjnych. Dziś coraz częściej możemy spotkać także diody LED, bądź świetlówki halogenowe dające łagodną, ciepłą barwę oświetlenia. Współcześnie, przy wyborze źródła oświetlenia ogrodowego, powinniśmy zwrócić uwagę na barwę światła, która określana jest temperaturą barwową podawaną w Kalwinach (barwy ciepłe mieszczą się poniżej 3500K).

 

W zależności od tego jakie rozwiązanie wybierzemy możemy stworzyć w ogrodzie niepowtarzalny klimat na wspólne spotkania, bądź romantyczne wieczory.