Wczytuję dane...

Latarnia ogrodowa - niska czy wysoka?

Latarnia ogrodowa - niska czy wysoka?

Jednym z istotnych elementów w projekcie ogrodu jest jego oświetlenie. To ono umilą nam wieczory spędzane na podwórku. Oświetlenie ogrodowe nie tylko spełnia funkcję rozjaśnienia otoczenia wieczorami, ale także ma za zadanie nadać odpowiedni nastrój podczas spotkań z przyjaciółmi, czy też romantycznych kolacji na powietrzu. W dzień natomiast lampy ogrodowe powinny być jednym z elementów dekoracyjnych.

Przy wyborze oświetlenia zewnętrznego zawsze musimy pamiętać o skrajnych warunkach atmosferycznych, jakie wpływają na lampy. Ponadto warto przyjrzeć się kosztom zakupu i eksploatacji. Nie zawsze droga lampa musi oznaczać zły wybór. Często lampy o wyższych cenach posiadają systemy energooszczędne, co powoduje zwrot inwestycji. Przy wyborze lamp zewnętrznych nie możemy również zapomnieć o estetyce i funkcjonalności.

Oświetlenie ogrodowe głównie wyznacza szlaki komunikacyjne. Ponadto może wyeksponować pewne punkty w ogrodzie takie jak: drzewa, klomby, oczka wodne czy inne dekoracje. Wśród latarni niskich możemy również spotkać lampy z dodatkowym wykorzystaniem. Przykładem mogą być lampy z serii Marseille, które oprócz oświetlania mogą być wykrzystane jako donice. Latarnie ogrodowe głównie wyznaczają w ogrodzie ścieżki, bądź oświetlają większą przestrzeń podwórka.

 


Latarnie ogrodowe głównie dzielimy na: niskie, średnie i wysokie. W celu oświetlenia ścieżek wyznaczonych przez kostkę, korę lub inne tworzywo świetnie nadadzą się lampy stojące niskie. Ich światło nie jest rozpraszane na duże odległości, a przy zastosowaniu odpowiednich opraw nie oślepią przechodniego. Latarnie niskie bądź średnie sprawdzą się również przy oświetleniu niedużej powierzchni trawników. Lampy stojące wysokie, ze względu na swoje gabaryty, lepiej sprawdzą się przy oświeceniu większych powierzchni ogrodu.

Każda z latarni ma swoje zadanie w ogrodzie, dlatego przy ich wyborze musimy zastanowić się w jakim celu chcemy je zastosować. Gdy już rozplanujemy umiejscowienie lamp zewnętrznych, zastanówmy się nad stylem. Pamiętajmy, że oświetlenie ogrodu musi współgrać ze trendem panującym na podwórku i być spójny z architekturą domu. Wybór ten nie będzie trudny, gdyż lampy stojące zewnętrzne produkowane są w każdym stylu. Dobrym pomysłem jest zastosowanie lamp zewnętrznych z jednej serii.