Wczytuję dane...

Oświetlenie ogrodowe i jego instalacja

Oświetlenie ogrodowe i jego instalacja

Oświetlenie ogrodowe i jego rozmieszczanie

Ogród to miejsce relaksu i wypoczynku. To miejsce, w którym wiosną i latem spędza się naprawdę dużo czasu z rodziną i przyjaciółmi. Zarówno w dzień, jak i wieczorem. Aby jednak spędzanie czasu w ogrodzie wieczorem było naprawdę komfortowe, potrzebne jest odpowiednie oświetlenie ogrodowe. Warto zatem wiedzieć jakich zasad trzymać się rozmieszczając poszczególne rodzaje opraw i punktów świetlnych.

Odpowiednie narzędzia

Zacząć jednak trzeba od skompletowania wszystkich potrzebnych narzędzi. Konieczna będzie chwila pracy fizycznej. Łopata i szpadel okażą się niezbędne w celu wykonania wykopów w których położone zostaną kable. Do położenia elektryki potrzebne będą także: nóż, ściągacz do izolacji, szczypce oraz wkrętaki. Jeśli w ogrodzie stanąć ma stojąca lampa ogrodowa to do jej montażu potrzeba będzie solidna wiertarka. Zwłaszcza jeśli lampa stanąć ma na betonowym fundamencie.

Instalacja elektryczna

W przypadku montażu oświetlenia ogrodowego bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie gniazdek. Jeśli mają być one zakładane oddzielnie, wówczas konieczny będzie słupek ogrodowy i gniazdko o klasie przynajmniej IP44. Ważne, aby słupek posiadał osłonę przed opadami. Rozdzielnica wyposażona musi być w wyłączniki nadmiarowoprądowe. To skuteczne zabezpieczenie przed ewentualnym zwarciem i pożarem. Warto także dla wygody wyposażyć lampy do ogrodu w czujniki czasowe, zmierzchowe oraz czujniki ruchu. Dzięki temu korzystanie z oświetlenia stanie się dużo bardziej komfortowe.

Dobór oświetlenia

Aby oświetlenie ogrodowe spełniało swoje zadanie właściwie, odpowiedni musi być rodzaj oświetlenia. To uzależnione jest także od wielkości ogrodu, a także od sposobu jego zagospodarowania. Dobrym rozwiązaniem będą wspomniane już lampy ogrodowe stojące. Przede wszystkim są one proste w montażu. Wszystkie przewody elektryczne położone mogą być pod gruntem. Dzięki temu lampy mogą być zasilane napięciem 230 V. Wybierając lampy do ogrodu warto zwrócić także uwagę na oprawy najazdowe. Szeroki wybór dostępnych modeli pozwala dobrać odpowiedni rodzaj do konkretnych potrzeb i uwarunkowań terenu.