Wczytuję dane...

Klosze do lamp i abażury inne niż standardowe

Różnorodne abażury i klosze do lamp

Abażury używane są prawie od tak dawna jak lampy. Pierwsze proste klosze osłaniały oczy użytkowników przed bezpośrednim światłem lamp naftowych. Wraz z rozwojem przemysłowym i wynalezieniem żarówki produkcja abażurów stała się niemal sztuką. Rozwinęły się formy, wzory i zdobienia dopasowując abażury do najbardziej wyrafinowanych gustów nabywców. Wciąż jednak bogato zdobione klosze do lamp przybierały ten sam klasyczny kształt różniący się tylko wielkością i drobnym modelowaniem kształtu. Obecnie po długich latach królowania bieli, beżów i szarości oraz klasycznych kształtów w dziedzinie oświetlenia nastał czas powrotu form bardziej przypominających dzieła artysty niż zwykłą ochronę przed ostrym światłem.

Fantazyjne wzory i kolory

Dziś wiele osób docenia to jak oświetleniem można modelować przestrzeń wokół siebie. Żyrandol do pokoju to już nie tylko masywna kopia świecznika o kilku ramionach. W zależności od tego w jakim stylu urządzamy mieszkanie, możemy wybrać najbardziej fantazyjne kształty i kolory. Dla miłośników stylu industrialnego świetnym wyborem może być żyrandol z abażurem w kształcie kuli, plecionej z drutu. W stylu rustykalnym świetnie sprawdzi się np. kinkiet nad lustro pleciony z wikliny lub abażury wyplatane z włókien trawy. Dla miłośników nieco nowocześniejszych aranżacji świetnym pomysłem będzie oświetlenie punktowe obejmujące konkretny wybrany przez nas fragment pomieszczenia. Ten rodzaj aranżacji światła w przeciwieństwie do klasycznego żyrandola pozwala na rozmieszczenie i podzielenie oświetlenia w zależności od potrzeb.

Aranżacja za niewielkie pieniądze

Również osoby o mniej zasobnych portfelach mogą zaaranżować swoje pomieszczenia za pomocą światła i odpowiednio dobranych abażurów. Dzisiejsze tanie lampy z tworzywa sztucznego w niczym nie ustępują swoim droższym koleżankom. Klosze do nich mogą przybierać najróżniejsze kształty i kolory, dzięki czemu każda przestrzeń nabierze nowego charakteru. Obecnie zakup lampy lub abażuru do niej to już kwestia designu i dopasowania do reszty umeblowania i koloru ścian, tak aby oświetlenie spełniało również rolę estetyczną.