Wczytuję dane...

Jak poprawnie wybrać słupek ogrodowy

Jak poprawnie wybrać słupek ogrodowy

Odpowiedni słupek ogrodowy

Zapadający zmierzch nie musi oznaczać wyłączenia ogrodu z użytkowania. Ciepłe, letnie noce zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz domu. Ciemności mogą to jednak znacznie utrudnić. Skutecznym i popularnym rozwiązaniem jest nowoczesne oświetlenie ogrodowe, stosowane do wyznaczania stref wieczornego wypoczynku. Dróżki i ścieżki do domu oświetli odpowiedni słupek ogrodowy. Planując ogrodową przestrzeń, trzeba dokładnie przemyśleć, gdzie i jakie lampy ogrodowe umieścić. Zasada podstawowa dotyczy wysokości oświetlenia. Im dłuższa ścieżka, tym wyższe powinno być oświetlenie. Wówczas wyznaczona droga stanie się bezpieczna.

Oświetlenie ogrodowych ciągów komunikacyjnych

Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku lampy ogrodowe stojące. Wysokość takiej lampy powinna sięgać do wysokości tułowia osoby przeciętnej postury, ze światłem skierowanym na ścieżkę. Lampy wejściowe, np. przy bramce mogą być wyższe, by dobrze doświetlić pierwszą strefę wejścia do ogrodu. Ścieżki wewnętrzne w ogrodzie mogą być oświetlane nieco dyskretniej, niż prowadzące do domu. Może tu znaleźć zastosowanie oświetlenie punktowe, czyli małe lampki obramowujące ścieżki. Jeśli nie chcemy tworzyć instalacji elektrycznej, można sięgnąć po oświetlenie solarne.

Oświetlenie stref wieczornego wypoczynku

W tym miejscu można popuścić wodze fantazji. Taras pięknie wygląda oświetlony wiszącymi lampionami. W tym miejscu, w zależności od stylistyki miejsca, można umieścić oświetlenie punktowe lub stylizowane, od nowoczesnych po staroświeckie lampy. Warto jednak pokusić się o lampy napięciowe. Ich solarne odpowiedniki mogą nie dostarczyć światła wystarczająco długo, kiedy dzień był pochmurny. W rogach ogrodu warto umieścić specjalne słupki ogrodowe. Będą pełnić podwójną funkcję - z jednej strony stanowić kres zielonej przestrzenni, z drugiej - pokreślić urodę roślin. Wysokość słupka zależy od roślinności go otaczającej. Nie powinna przesłaniać światła.

Oświetlona światłem roślinność

Piękne rośliny warto podkreślić odpowiednim oświetleniem. Można je umieścić u dołu rośliny lub oświetlić lampą w formie reflektora, którym można dowolnie sterować. Wysokość takiej lampy powinna być dostosowana do wysokości rośliny, lecz nie wyższa od niej. Niższa zieleń, do ok. 1 metra ładnie wygląda podświetlona od dołu, lecz nie bezpośrednio pod rośliną. Źródło światła powinno być nakierowane z pewnej odległości, ukosem. Nowoczesne lampy ogrodowe mogą zamienić zieloną przestrzeń w bajkowy świat. Gra światła i zieleni zachęci do długiego przebywania na wolnym powietrzu.