Wczytuję dane...

Lampy ogrodowe solarne kontra napięciowe

Lampy ogrodowe solarne kontra napięciowe

Solarne czy napięciowe lampy ogrodowe?

Mając piękny ogród, chcemy w nim przebywać nie tylko w dzień, ale także późnym wieczorem, czy nawet nocą. Pozostając w domu z różnych przyczyn, moglibyśmy przyglądać się roślinom z okna. Aby móc cieszyć się pięknem ogrodu po zmierzchu potrzebujemy go odpowiednio oświetlić. Pozostaje jednak pytanie czy lepiej wybrać lampy ogrodowe napięciowe czy jednak oświetlenie solarne?

Elektryczne oświetlenie ogrodowe

Elektryczna lampa stojąca ogrodowa da nam intensywne światło i będzie tak długo świecić, jak długo jej na to pozwolimy. Będzie działać w pochmurny dzień i każdej nocy. Przy jej blasku dokładnie widzimy ścieżkę i rośliny po jej bokach, a nawet dalej. Spokojnie możemy spacerować nocą, bez obaw o potknięcie się z powodu zbyt małej ilości światła. Zakładając lampy ogrodowe kule nisko przy ziemi, osiągniemy niesamowity widok, gdy pochylające się obok rośliny zasłonią kawałek kuli. Efekt ten jest kosmiczny. To jakby księżyc zszedł na ziemię. Jest tylko jeden szkopuł – montaż oświetlenia napięciowego wiąże się z koniecznością doprowadzenia przewodów. Istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia korzeni rośliny rosnącej tuż obok, dlatego wskazane jest zachowanie ostrożności. Do założenia instalacji elektrycznej doprowadzającej prąd, by lampy ogrodowe stojące mogły świecić, zatrudniamy elektryka. Mamy wówczas pewność, iż instalacja nie posiada wad i jest bezpieczna w eksploatacji. Konieczne jest także zastosowanie odpowiednich przewodów i innych elementów, które są odporne na trudne warunki atmosferyczne panujące w ogrodzie.

Lampy solarne

Solarne lampy do ogrodu gromadzą w sobie światło słoneczne, które nocą oddają do otoczenia i nie potrzebują zasilania prądem elektrycznym. Nie wzywamy więc elektryka, by zostały rozmieszczone przy ścieżkach i klombach. Sami sobie z tym poradzimy. Będzie to nie tylko oszczędność na instalacji, ale także brak konieczności rozkopania trawnika lub klombów ogrodowych. Niestety zwyczajne, tanie lampy solarne nie mają zbyt dużej wydajności. Także, jeśli w czasie pochmurnego dnia nie zbiorą wystarczającej ilości energii, nocą zwyczajnie zgasną. W przeciwieństwie do lamp zasilanych prądem mających dowolną barwę światła, lampy solarne roztaczają najczęściej zimny blask. Często wymagają też wymiany baterii. Zwykle używanym rodzajem solarów jest słupek ogrodowy . Wbijamy go w poszycie, uważając by nie padał na niego cień domu albo roślin. Wówczas znacznie więcej zgromadzi światła i nocą będzie oddawać o wiele jaśniejszy blask. Słupki muszą stać w miarę blisko siebie, by zaznaczyć np. ścieżkę, przy której są rozmieszczone.