Wczytuję dane...

Lampy do ogrodu stalowe kontra aluminiowe

Lampy do ogrodu stalowe kontra aluminiowe

Lampy do ogrodu z różnych materiałów

Jednym z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia zewnętrznego terenów zielonych są lampy do ogrodu. Oprócz swej podstawowej funkcji użytkowej, jaką jest oświetlenie terenu, przynoszą także walory estetyczne. Na rynku istnieje wiele wariantów oświetlenia ogrodowego, w zależności od materiału z jakiego są wykonane.

Stal kontra aluminium

Oprawami najczęściej spotykanymi są lampy ze stali nierdzewnej oraz z aluminium. Materiały te są odporne na korozję, zarówno wodną jak i chemiczną, co jest niezwykle ważne, biorąc pod uwagę ich miejsce przeznaczenia. Cechuje je także elastyczność, plastyczność. Nowoczesne lampy ogrodowe muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne, takie jak działanie wysokich i niskich temperatur, mróz, lód czy inne warunki pogodowe. W tym aspekcie stal charakteryzuje się większą odpornością na wysokie temperatury, co związane jest z ogólną, większą wytrzymałością mechaniczną stali niż aluminium. Aluminium natomiast jest lżejsze niż stal, wynika to z mniejszej gęstości, co w przypadku niektórych konstrukcji lamp może mieć szczególne znaczenie. Wizualnie niezwykle reprezentacyjnie, a zarazem praktycznie prezentuje się stojąca lampa ogrodowa. Najczęściej rozmieszczone są wzdłuż, na przykład alejki prowadzącej do danego obiektu lub wjazdu do niego. Można też na większym terenie umiejscowić je punktowo.

Lampa ogrodowe stojące i kinkiety

Ciekawym elementem są lampy ogrodowe kule. Wyglądają efektownie zarówno solo, jak i w roślinnych, krzewnych nasadzeniach lub kompozycji typu skalniak. W zależności od usytuowania mogą podkreślać i eksponować dane elementy, same również pełniąc rolę dekoracyjną. Innym typem oświetlenia zewnętrznego jest kinkiet ogrodowy. Jest on umieszczany na elewacji budynków, ogrodzeniach oraz altanach. To doskonała alternatywa dla stojących lamp. Przy projektowaniu oraz produkcji wymienionych typów lamp, zarówno ze stali jak i z aluminium, uwzględniany jest długi czas eksploatacji, przez który muszą służyć użytkownikom.

Tanie nie zawsze oznacza gorsze

Wybór lamp zależy od gustu, użyteczności, ceny, jaka ma zostać przeznaczona na zakup oraz miejsca, w którym będą usytuowane. Czasem, aby oświetlić i urozmaicić przestrzeń, wystarczy niewielki budżet. Już tanie lampy mogą nadać ogrodowi niezwykły charakter i sprawić, że stanie się miejscem wyjątkowym oraz bezpiecznym.