Wczytuję dane...

Kinkiet nad lustro do pokoju i łazienki

Kinkiet nad lustro do pokoju i łazienki

Kinkiet nad lustro jako niedoceniane oświetlenie

Wizyta w sklepie oświetleniowym może przyprawić o zawrót głowy. O ile dość dobrze wiemy, czym się kierować, by wybrać stosowny żyrandol do pokoju dziennego, o tyle kinkiet nad lustro traktujemy po macoszemu. Może i zwrócimy uwagę na design, kolor i styl, ale czy pomyślimy o funkcjonalności takiego oświetlenia? A od tego przecież w dużej mierze zależy, jak będziemy postrzegali siebie i jaki swój wizerunek wykreujemy. O czym więc powinniśmy pomyśleć?

Oświetlenie punktowe w łazience

Oświetlenie punktowe pozwala precyzyjnie wykierować wiązkę światła tam, gdzie chcemy. Na rynku dostaniemy i podłużną listwę z systemem reflektorów, i pojedynczy kinkiet nad lustro z ruchomą oprawą na żarówkę. Pierwsze rozwiązanie pozwala dokładnie doświetlić interesujące nas miejsca, ale trzeba uważać z ustawieniem, by nie kierować światła w oczy. Druga opcja ma wiele zalet. Po pierwsze ustawienie reflektorów jest prostsze, więc zachęca nas do każdorazowego indywidualnego dopasowania. Po drugie, w razie, gdy zbyt mocne światło nas męczy, a chcemy stworzyć nastrojowy klimat, możemy przekręcić reflektory do góry. Światło odbite od sufitu przyjemnie się rozproszy i pozwoli na przyjemny relaks. Ta sztuczka przydaje się szczególnie wtedy, gdy całą łazienkę wyposażyliśmy w oświetlenie punktowe i lampy sufitowe nie dają ciepłego światła. Wybór takich kinkietów na rynku jest większy, dlatego możemy dobrać coś odpowiedniego także pod względem ceny. Tanie lampy dostępne są już od kilkudziesięciu zł. Przy zakupie jednak zwróćmy uwagę, czy interesująca nas oprawa może być stosowana w miejscach o podwyższonej wilgotności. Zaplanujmy też wcześniej, czy lampkę zamontujemy na ścianie czy też na szafce, w której drzwiczkach znajduje się lustro, gdyż trzeba wtedy poszukać odpowiedniego modelu.

Oświetlenie punktowe w salonie

Problem wodoszczelności nie dotyczy lamp przeznaczonych do salonu czy sypialni. Jeżeli chcemy oświetlić obraz lub fotografię na ścianie, wspaniale sprawdzą się podłużne kinkiety LED, które dają światło neutralne, zbliżone do naturalnego. Pasują one jednak do nowoczesnych wnętrz. Gdy zależy nam na stworzeniu przytulnego klimatu, warto wybrać bardziej tradycyjny model. Sklepy oferują przeróżne klosze do lamp - od szklanych, poprzez wiklinowe, metalowe, ażurowe - idealne do loftowego wystroju. W sypialni oświetlenie przeznaczone do czytania w łóżku czy do oświetlenia lustra nad toaletką powinno być kierowane i mocne. Jeśli jednak zależy nam na nastrojowej atmosferze, wybierzmy kinkiety z tekstylnym kloszem dające rozproszone światło. Pamiętajmy też o sprawdzeniu, czy dany model ma wbudowany włącznik, jeśli nie mamy takiego na ścianie. Lampy nad lustro, bez względu na to czy przeznaczymy je do łazienki, salonu czy sypialni, bez względu na to czy oświetlimy nimi lustro, obraz czy inny element dekoracji, zawsze służą wydobyciu z mroku piękna. Dlatego zadbajmy o to, by były funkcjonalne i dopasowane stylem, aby to piękno podkreślić.