Wczytuję dane...

Czy warto inwestować w tanie lampy?

Czy warto inwestować w tanie lampy?

Tanie lampy to złe lampy?

Światło jest podstawowym czynnikiem, który - poza czasem, kiedy śpimy - jest nam niezbędny do dobrego funkcjonowania. Nie tylko wypełniania obowiązków, lecz także odpoczynku. Niezależnie od tego czy znajdujemy się w przestrzeni naszego domu, czy spędzamy czas, np. w ogrodzie, warto abyśmy zatroszczyli się o dobre oświetlenie naszych ulubionych miejsc. Oznacza to pewnie konieczność wybrania się na zakupy. Jednak czy zasada: im wyższa cena, tym lepsza jakość jest naprawdę obowiązująca? Czy tanie lampy to gorsze lampy?

Żyrandol do pokoju i kinkiet nad lustro

Na początku warto zauważyć, że współczesny rynek oświetleniowy proponuje rozmaite produkty, dostosowane do wyglądu i funkcji różnych wnętrz. Zróżnicowane są również ceny tych produktów. Za lampę czy żyrandol możemy zapłacić od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Tanie lampy jednak nie powinny nas odstraszać. Spójrzmy na przykład na oświetlenie sufitowe. Żyrandol do pokoju możemy kupić za przysłowiowe kilka groszy, ale możemy zainwestować w niego również tysiące złotych. Zróżnicowanie w zakresie cen wynika z zastosowanych materiałów, stylu w jakim zostały wykonane lampy, marki producenta, itp. Niezwykle ważnym punktem oświetleniowym jest również kinkiet nad lustro. Tu też może się okazać, że zamiast wyszukanych, skomplikowanych konstrukcji praktyczne okaże się rozwiązanie prostsze, a więc – prawie zawsze – tańsze.

Pomoc fachowca

W poszukiwaniu produktów oświetleniowych chodzi o to, nawet jeśli nie zawsze jest to dla nas dostrzegalne na pierwszym planie, by barwa, natężenie i inne czynniki światła były odpowiedzią na nasze potrzeby. Wybór oświetlenia to wybór nie tyle oprawy czy obudowy, ile źródła światła, a więc świetlówek, żarówek, halogenów itd. W  podejmowaniu decyzji związanych z ich zakupem zawsze warto zasięgnąć porady eksperta. Nasza ogólna wiedza może bowiem okazać się niewystarczająca, gdy przykładowo będziemy przekonani o tym, że świetlówki są zawsze najlepsze, a zapomnimy o tym, że ich efektywność jest uzależniona od długości świecenia. Więc o ile przydadzą się do żyrandola w pokoju, o tyle kinkiet nad lustrem może nie być dla nich najlepszym miejscem.

Niedrogie oświetlenie ogrodowe

Również ogród to przestrzeń, którą coraz częściej chcemy wyposażyć w odpowiednie i wyjątkowe oświetlenie ogrodowe. Oczywiście warto zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami techniki, jednak równie warto wykorzystać własną inwencję i kreatywność. Nietypowa aranżacja oświetlenia - możemy tu zastosować np.: lampy ogrodowe kule, które odznaczają się swą urzekającą formą. Podobnie, kojarząca się nam nieco statycznie, stojąca lampa ogrodowa może posłużyć do stworzenia  funkcjonalnej i oryginalnej przestrzeni ogrodu.

Wybór z rozwagą

Gdy kupujemy lampy i inne produkty oświetleniowe, cena nie powinna być dla nas jedynym wyznacznikiem. Musimy przede wszystkim myśleć o bezpiecznym użytkowaniu danej lampy czy urządzenia. Czasami nie warto dać się skusić promocyjnym cenom, czy kupować lampę w  niesprawdzonym miejscu. Taki zakup może okazać się nie tylko nietrafiony pod względem wytrzymałości i jakości, lecz także zagrażający naszemu zdrowiu czy nawet życiu. Jednak nawet najdroższe lampy mogą ulec szybkiemu zniszczeniu. Tanie lampy nie muszą więc oznaczać pieniędzy wyrzuconych w błoto. Konieczna jest zatem racjonalna analiza naszych potrzeb i możliwości finansowych. Warto jednak pamiętać, że cena nie jest jedynym wyznacznikiem.