Wczytuję dane...

Oświetlenie punktowe we wnętrzach i ogrodzie

Oświetlenie punktowe we wnętrzach i ogrodzie

Oświetlenie punktowe w pomieszczeniach

Oświetlenie punktowe jest typem oświetlenia mającym na celu rozlokowanie wiązek światła w sposób uzupełniający. Chodzi głównie o to, by jedno z miejsc, na które pada światło, było bardziej rozjaśnione niż inne. Jednak dobrze rozlokowane lampy mogą być głównym źródłem oświetlenia, zastępując zwykły żyrandol do pokoju. Ten rodzaj oświetlenia jest rozwiązaniem minimalistycznym, a lampy dzięki małym rozmiarom łatwo utrzymać w czystości. Lampy punktowe świetnie prezentują się w połączeniu z innymi źródłami światła. W większych pomieszczeniach pełnią funkcję elementu wystroju dodającego wiele harmonii, oświetlając dalsze zakamarki i kąty, których zwykła lampa wisząca nie byłaby w stanie wystarczająco równomiernie doświetlić.

Lampy do ogrodu

Jeżeli chcemy uwidocznić konkretną rzecz w naszym ogrodzie, najlepsze oświetlenie ogrodowe będzie miało postać kilku lamp punktowych skierowanych  np. na rzeźbę lub pomnik. Dodaje to teatralnego wdzięku naszej posesji. Jeżeli chodzi o altany lub inne konstrukcje z dachem, najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie oświetlenia górnego, które można w tym przypadku zastosować tak samo, jak przy oświetlaniu pomieszczeń. Późnym wieczorem taka instalacja z pewnością będzie rozpraszać mrok i sprawi, że ogród będzie wyglądał bardziej atrakcyjnie.

Oprawy najazdowe

W ostatnich latach popularne stały się nowoczesne lampy ogrodowe montowane bezpośrednio w podłożu. W dzień są one niezauważalne. Nie trzeba się martwić o ich trwałość, ponieważ produkowane obecnie oświetlenie ogrodowe do umieszczania w podłożu jest na tyle wytrzymałe, że można chodzić po nim swobodnie, nie martwiąc się tym, że gdy nadepniemy na jedną z lamp, nie będzie ona już zdatna do użytku. Nocą dobrze rozlokowane oświetlenie umieszczone w ziemi dodaje unikalnego nastroju. Lampy montowane w ten sposób są dostępne w wielu wariantach i kolorach. Dobrym zastosowaniem dla nich z pewnością może być wyznaczenie ścieżki do jakiegoś ciekawego miejsca. Pamiętajmy, że planując rozmieszczenie oświetlenia w ogrodzie, nie należy przesadzać z ilością światła, nie chcemy przecież, by nasz ogród wyglądał jak kasyno.