Wczytuję dane...

Efekty świetlne - ksztaltowanie przestrzeni światłem

Jak stworzyć niepowtarzalny efekt w swoim ogrodzie - kilka słów o EFEKTACH ŚWIETLNYCH

Znaczna większość z nas bardzo lubi przebywać w ogrodzie. W okresie wiosennym podejmujemy wzmożone starania, aby nasze otoczenie było piękne i zadbane. W zamian oczekujemy zwrotu poniesionych nakładów w postaci przyjemnego zakątka do spędzania wolnego czasu, relaksu, zabawy... Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw spędzania czasu na świeżym powietrzu należy zadbać także o odpowiednie oświetlenie zewnętrzne, bo kto z nas nie docenia uroku ciepłych letnich wieczorów spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół? Dlaczego mamy odmawiać sobie przyjemności odkrywania piękna i uroku naszego ogrodu po zmroku?

 

Wszystko to będzie możliwe, jeśli odpowiednio zadbamy o oświetlenie ogrodu i otoczenia domu.

Wbrew pozorom dobór odpowiedniego oświetlenia to spore wyzwanie. Oczywiście można postawić jedną lub dwie lampy ogrodowe, aby otrzymać „jakieś światło”, ale aby uzyskać niesamowite efekty świetlne należy bardziej zainteresować się tematyką oświetlenia ogrodowego lub zwrócić się o poradę do profesjonalistów.

Już na wstępnie należy zaznaczyć, że pojęcie „oświetlenie ogrodowe”, to bardzo szerokie określenie. Mówiąc o lampach zewnętrznych mamy na myśli nie tylko przysłowiową lampkę podstawioną na trawniku, ale także lampy oświetleniowe różnego zastosowania, również specjalistyczne. Światła w otoczeniu domu potrzebują przecież różnorodne elementy architektury – ścieżki, płotki, ściany, altany, pergole, oczka wodne, murki, furtki, bramy, podjazdy, tarasy i miejsca do grillowania oraz wiele innych. W zależności od oświetlanego obiektu, źródło światła powinno być silniejsze lub słabsze, rozproszone lub punktowe, regulowane lub zamontowane na stałe, z czujnikiem ruchu lub zmierzchu... Jak widać wariantów jest wiele, a ich wykorzystanie uzależnione jest od efektu jaki chcemy osiągnąć. Poniżej przedstawiamy krótkie wyliczenie podstawowych technik wykorzystania oświetlenia ogrodowego.

 


Oświetlenie z dwóch stron – wyeksponowanie elementu architektury przy zachowaniu miękkiego światła.

Zdarza się, że w ogrodzie mamy pojedynczy obiekt, który wymaga wyeksponowania. Może to być głaz o ciekawym kształcie, ławka ogrodowa lub po prostu ślicznie kwitnąca roślina. Ciekawy efekt uzyskamy stosując dwie lampy ogrodowe ustawione po bokach obiektu. Tak uzyskane światło będzie miękkie, bez ostrych cieni i niedoświetleń. Oświetlenie ogrodowe tego typu wyeksponuje detale, przy okazji pełniąc funkcje czysto użytkowe (np. oświetlenie miejsca do siedzenia).

 


Oświetlenie od góry – światło ogólnego zastosowania

Obecnie bardzo popularne jest wbudowywanie w okap domu lamp typu downlight. Jest to szczególny rodzaj lamp, które dzięki swojej budowie dają światło skierowane bezpośrednio w dół. Pozwala to na oświetlenie całych ścian budynku lub w przypadku zastosowania pojedynczej oprawy – konkretnego miejsca na ścianie np. drabinki ze ślicznie kwitnącą różą.

Drugim rodzajem oświetlenia górnego są lampy ogólnego zastosowania, jak na przykład bardzo popularne ogrodowe lampy w starym stylu zawieszane na łańcuchach przy drzwiach wejściowych do domu lub w altanach. Ich odmianą są także plafoniery do miejsc, gdzie niski sufit uniemożliwia zastosowanie lampy wiszącej.

 


Oświetlenie od dołu – podświetlanie obiektów

Dającym ciekawy i intrygujący efekt jest podświetlenie obiektów od dołu. Bardzo często ten rodzaj oświetlenia ogrodowego stosowany jest do drzew i wysokich krzewów. Polega ono na skierowaniu strumienia światła bezpośrednio w górę lub nieco pod kątem. Dzięki temu podświetla się pień drzewa, a korona tonie w półmroku tworząc ciekawą kompozycję. Do uzyskania takiego efektu przeznaczone są oprawy dogruntowe lub wbijane w podłoże reflektorki z regulowaną oprawą na żarówkę. Ten drugi rodzaj lamp ogrodowych jest bardziej elastyczny w wykorzystaniu, ponieważ możemy regulować kąt padania światła w zależności od rodzaju oświetlanego obiektu.

 

Oświetlenie z przodu – wyeksponowanie ostrych konturów i wyrazistych cieni

Jedną z technik oświetleniowych jest wykorzystanie bezpośredniego światła z przodu oświetlanego obiektu. Uzyskany efekt to bardzo dobre doświetlenie z przodu oraz ostry i wyrazisty cień rzucany na powierzchnię z tyłu. Jeśli chcemy wyeksponować roślinę rosnącą w pobliżu ściany - ten sposób będzie doskonale się do tego celu nadawał. Dodatkowo cień można „kształtować” przemieszczając lampę nieco na boki lub do góry. Cień wydłuży się lub zdeformuje.

 


Oświetlenie z tyłu – wykorzystanie konturów oświetlanego obiektu do kształtowania ekspozycji

Bardzo interesujące efekty możemy uzyskać umieszczając oprawę ogrodową za oświetlanym obiektem. Jest to technika odwrotna do oświetlania z przodu. Zamiast operować cieniem przedmiotu, tutaj operujemy jego konturami. Jest to doskonały sposób na uzyskanie aury tajemniczości, ponieważ wokół oświetlanego obiektu tworzy się swojego rodzaju aureola. Sam obiekt – roślina, mebel lub element ogrodowy w przodu tonie w delikatnym półmroku. Do takiego podejścia dobrze wykorzystać oprawy kierunkowe jak. np. reflektorki.

 


Oświetlenie górne po raz drugi - światło księżyca

Nieco bardziej wyrafinowaną odmianą światła górnego jest symulowanie światła księżyca. Nastrojowe, miękkie oświetlenie, przefiltrowane przez liście drzewa nie będzie już uzależnione od pogody i stanu zachmurzenia. Wystarczy w koronie drzewa umieścić dwa lub trzy, w zależności od wielkości korony, reflektorki o średniej mocy, aby móc cieszsię ciekawym efektem wizualnym. Ważne jest, aby strumień światła skierowany był w stronę ziemi, a wykorzystane oprawy ogrodowe rozpraszały światło dając miękkie kontury.


Zdjęcia pochodzą ze stron zielonyogrodek.pl oraz lighting.pl